4 tydzień ciąży. Czy krwawienie jest normalne?

Witam.
Jestem w 4 tyg., ciąży lecz dzisiaj rano krwawiłam jak na miesiączkę i boli mnie brzuch tak jak miałabym dostać miesiączkę. Czy to normalne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Obawa o dziecko w momencie wystąpienia krwawienia w ciąży jest zupełnie naturalna i w pełni zrozumiała. Musi Pani wiedzieć, że takie krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży są doświadczane przez dużą część przyszłych mam (20-30%). Krwawienia występują zwykle w dniach spodziewanych miesiączek. Wiążą się one z nie do końca wygaszoną produkcją hormonów w cyklu płciowym i powinny zaniknąć do końca pierwszego trymestru. Jeśli ból nie był silniejszy niż przy miesiączce, to nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście wskazana jest kontrolą USG ciąży w najbliższym czasie, ale nie należy w żadnym razie od razu szykować się na najgorsze.

Polecam również kontrolę poziomu bHCG z krwi (badanie dwukrotne, w odstępie dwudniowym), co będzie miało duże znaczenie diagnostyczne we wczesnej ciąży w razie wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!