8-dniowa przerwa. Co dalej?

Witam, od ok. 2 lat przyjmuję tabletki, raczej regularnie, ewentualnie z 2-3 godzinnymi poślizgami. Problem pojawił się, gdy dziś (w dniu 13 tabletki) uświadomiłam sobie, że możliwe, iż zamiast 7 dni przerwy, omyłkowo zrobiłam 8 dni przerwy między obecnym, a poprzednim opakowaniem. Nie jestem w stanie tego sprawdzić, gdyż nigdzie tego nie notuję. Na 90% jestem pewna, że wzięłam tabletkę w dobrym dniu, nie mam jednak 100% pewności. Czy skuteczność tabletek może być zmniejszona, jeśli rzeczywiście zaczęłam brać tabletki o jeden dzień za późno? Czy następne opakowanie powinnam rozpocząć po 7-dniowej przerwie od zakończenia obecnego, czy jednak zrobić 6 dni przerwy, by wrócić do poprzedniego schematu dni (choć wciąż wydaje mi się, że jednak wzięłam dobrze...)? Jeśli skuteczność tabletek została zmniejszona, to od kiedy znów mogę spodziewać się całkowitego zabezpieczenia? Pozdrawiam, Ewa

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wydłużenie przerwy między opakowaniami o jeden dzień należy potraktować, jako pominięcie jednej pigułki w pierwszym tygodniu cyklu. W takim przypadku, jeśli współżyła Pani w tygodniu poprzedzającym to pominięcie, istnieje ryzyko ciąży - należy wykonać test ciążowy za jakieś 3 tygodnie. Przez 7 dni po pominięciu pigułki należy stosować dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Skrócenie przerwy po obecnym opakowaniu nie ma znaczenia (przerwę między opakowaniami można skrócić, ale NIE WOLNO WYDŁUŻYĆ) - ale może to Pani wykonać, aby rozpocząć nowe opakowanie w tym samym dniu tygodnia co dotąd. Z drugiej strony, przecież Pani chyba nie pamięta, jaki to dzień, prawda...

Warto byłoby jednak notować takie rzeczy, bo jak sama Pani widzi, taka "mała" pomyłka przy stosowaniu pigułek może skutkować "wpadką"...

Pozdrawiam!