9-dniowa przerwa

Witam. Skończyłam bezproblemowo opakowanie blistra tabletek, po czym odbywa się przerwa 7-dniowa, jednak z powodu problemów osobistych przerwa wydłużyła się do 9 dni, po czym zaczęłam kolejne opakowanie blistra tabletek. W 18 dniu brania tabletek doszło do stosunku płciowego bez dodatkowych zabezpieczeń! Czy mogę być w ciąży? Teraz jestem w trakcie kolejnej przerwy i od 4 dni powinnam mieć krwawienie... którego nie ma. A jeżeli nie będę w ciąży, to jak brać kolejne blistry, żeby mieć zabezpieczenie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wydłużenie 7-dniowej przerwy aż o 2 dni może być przyczyna "wpadki". Ryzyko ciąży jest związane ze stosunkami odbytymi w ciągu przerwy oraz w ciągu całego następującego cyklu. Spóźniła się Pani aż o dwa dni, więc trudno jest określić, kiedy uzyska Pani pełną ochronę przed ciążą (należało zabezpieczać się dodatkowo przez cały cykl). Ponieważ nie wystąpiło u Pani krwawienie z odstawienia, prawdopodobieństwo ciąży jest duże. Przed rozpoczęciem nowego opakowania powinna Pani koniecznie wykluczyć ciążę. Może Pani rozpocząć nowe opakowanie dopiero wtedy, gdy z całą pewnością wykluczy Pani ciążę. Proszę udać się do lekarza, poprosić o wykluczenie ciąży i dalsze wskazówki co do ewentualnego zażywania tabletek.

Pozdrawiam!