ADHD a Zespół Aspergera u 17-latka

U syna diagnoza została postawiona w wieku wczesnoszkolnym i brzmiała ADHD. Obecnie syn chodzi do szkoły średniej , ma 17 lat i od psychologów usłyszałam niedawno, że ma on prawdopodobnie z. Aspergera. Szkolna pedagog zasugerowała ,że już teraz nie ma sensu poszerzać diagnostyki, inna zaś psycholog powiedziała że warto ze względu na różne postępowanie terapeutyczne. Pytam o opinie

Proszę Pani,
Te dwa zespoły różnią się między sobą. Jest bardzo istotne by dokonano wnikliwej diagnozy. Proponuję skorzystać z dodatkowych konsultacji psychologicznych.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Bez diagnozy nie można stosować terapii, bądź terapia może okazać się błędnie prowadzona. Proszę umówić się z synem na odpowiednią diagnostykę i dopiero na jej podstawie będzie można cokolwiek stwierdzać.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Warto sprawdzić dokładnie właśnie dlatego by wiedzieć jaki sposób postępowania terapeutycznego wybrać. Poza tym jest jeszcze kwestia funkcjonowania społecznego i jeśli jest ono bardzo zaburzone to tym bardziej trzeba wiedzieć z czym ma się do czynienia. Jest też kwestia dorosłości, w którą wchodzi syn i za jakiś czas będzie trzeba pomyśleć o pracy i samodzielności. Może się okazać, że z powodu deficytów ma utrudnione możliwości. Warto rozważyć zatem uzyskanie stopnia niepełnosprawności czy nawet renty. Czasem jest tak, że mając dziecko rodzice nie myślą o tej praktycznej stronie życia, a potem może się okazać, że trzeba również oprócz terapii takiego zabezpieczenia.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu