Afty w jamie ustnej a żywienie w chorobie

od 2 lat mam afty albo coś podobnego, zrobiłam wiele badan ,odwiedziłam wielu specjalistów i żaden z nich nie powiedział nic co mi dolega tylko przepisywał jakiś lek który i tak nie pomagał.Od tego czasu schudłam 20 kg i nadal je mam,te afty, chyba 5.Już dłużej tego bólu nie wytrzymam i chyba umre z głodu i bólu bo niewiem gdzie szukać pomocy .

Witam, jak często pojawiają się te afty i ile goją się pojedyncze? Afty mogą pojawiać się częściej w przypadku spadku odporności i niedoborów różnych mikroelementów (jeśli jeszcze dodatkowo wystąpił u Pani tak duży spadek wagi, to problem sam może się nasilać). Zgadzam się, że może to być również objaw jakiejś choroby układowej Tak naprawdę nie ma jednej sprawdzonej metody na nawracające afty - stąd często pacjenci nie do końca czują ulgę, a bolesność tych nadżerek to faktycznie utrapienie.

Proponuję - poza wizytą u stomatologa, który może zastosować lek miejscowo na zmiany - stosowanie w domu płukanek z chloheksydyną (eludril, corsodyl - lepiej rozcieńczyć wg ulotki), jeśli Pani dieta nie jest wystarczająca, lepiej będzie zażywać też preparaty witaminowe, zwłaszcza żelazo. Przyspieszy to gojenie i nieco powinno zmniejszyć dolegliwość zmian, ale nie zagwarantuje mniejszego nawracania.

Czy rozpoznano u Pani choroby przewodu pokarmowego? Celiakię?