Agorafobia i złe samopoczucie po wyjściu z domu

witam choruje na agorafobie juz ponad dwa lata.boje sie sama wychodzic z domu jezdzic autobusem unikam duzych supermarketow bo nogi robia sie jak z waty kreci mi sie w glowie boje sie ze zemdleje choc nigdy do tego nie doszlo.moje pytanie czy ten stan bedzie sie utrzymywal jeszcze dlugo czy kiedys to minie bo naprawde zyc sie nie chce a biore leki regularnie.pozdrawiam

Bez psychoterapii "samo" może nie przejść. Polecam rozpoczęcie spotkań z terapeutą (być może na początek warto zastanowić się nad psychoterapia prowadzoną poprzez Skype, a potem ewentualnie rozszerzyć formy oddziaływań na spotkania osobiście). Farmakoterapia w tym wypadku jest jedynie formą rownowazenia organizmu i jako taka nie zniweluje podłoża trudności. To może się stać jedynie na psychoterapii. Pozdrawiam

Witam
Warto zrobić badania u internisty i ginekologa. Rozumiem, że leki przepisuje Pani od 2 lat psychiatra. Zastanawiam się, czy korzystała Pani z psychoterapii. Leczenie 2-torowe, tj. leki plus terapia daje najszybsze i trwałe efekty.
Nie pisze Pani, co się stało przed 2 laty. Musiało się coś diametralnie zmienić, z czym prawdopodobnie nadal się Pani zmaga...
Jeśli bywa Pani we Wrocławiu - zapraszam na 3 darmowe konsultacje.
Pozdrawiam i życzę powrotu do dobrego zdrowia
Łucja Fitchman

Dzień dobry,
najlepszą metodą terapii zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Leki mogą być wsparciem, same jednak nie niwelują problemu a w dłuższym czasie mogą go nawet utrzymywać stając się "kołem ratunkowym" bez którego nie można normalnie funkcjonować. Lęk i unikanie mają niestety tendencje do generalizowania się i z czasem coraz więcej miejsc czy sytuacji wywołuje takie reakcje. Proszę odwiedzić mojego bloga: http://poznacsiebie.pl/blog . Znajdzie tam pani artykuły o zaburzeniach nerwicowych (lękowych), w tym o agorafobii, a także o terapii poznawczo-behawioralnej, która jest najlepiej przebadaną i najskuteczniejszą metodą pracy z zaburzeniami lękowymi. Sugeruję poszukanie terapeuty wyspecjalizowanego w tej szkole psychoterapeutycznej.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

Witam,
Z Pani opisu wnioskuję, że problemem jest agorafobia. Agorafobia to nie tylko lęk przed otwarta przestrzenią, ale lęk przed przebywaniem w miejscach, z których ucieczka może być trudna lub zawstydzająca lub w których niemożliwe może być uzyskanie szybkiej pomocy.

Osoby z agorafobią najczęściej boją się:
• podróżowania środkami publicznego transportu
• przebywania na otwartych przestrzeniach, takich jak parkingi, mosty, place
• przebywania w zamkniętych miejscach, takich jak sklepy, teatry, kina
• stania w kolejce lub przebywania w tłumie
• przebywania poza domem samemu

Agorafobia często rozwija się jako konsekwencja napadów paniki, czyli silnych lęków niezwiązanych z realnym zagrożeniem. Napad paniki zaczyna się nagle, szybko narasta i trwa od kilku minut do dwóch godzi. Jednymi z objawów napadów paniki jest poczucie zasłabnięcia, duszność, przyspieszone bicie serca.
Jak sobie pomóc? Poszukać pomocy w psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego - badania empiryczne potwierdzają skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych.
Poniżej link jak znaleźć dobrego terapeutę.
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
http://integral.com.pl/