Agorafobia po zawale i depresji

Dwa i pół miesiąca temu miałam zawał serca, przed nim leczyłam depresję i nerwicę lękową: Cital 10, po 2 tyg. 20, po 3 tyg. 30+asertin, potem moklar. Po samym citalu było normalnie, tzn, bez skutków ubocznych, ale po włączeniu asertinu bardzo niedobrze: straszny niepokój, nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, budzenie o 3 w nocy, lęki, odstawiłam. Inny lekarz przepisał moklar - tragedia. Chodziłam na ugiętych nogach, bo nie miałam siły ich wyprostować, a do tego koszmarna agorafobia. No i przyszedł zawał, choć nigdy nie leczyłam się na serce. Jestem szczupła, dużo chodziłam, ale mam cukrzycę i paliłam papierosy.

Po wyjściu ze szpitala agorafobia powoli ustępuje, zaczęłam coraz dalej wychodzić z domu i sama jeżdżę samochodem. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale lęki są nadal. Lekarz przepisał mi escitil 5- pół tabletki rano. Biorę 2 razy dz. plavix, coronal pół tabl i tritace pól tabl. 2,5mg oraz torvacard 20 raz dz. Czytałam, że po przebytym zawale nie powinno się brać escitilu. Jak więc uwolnić się od tych uporczywych lęków i żyć normalnie? Zawał nie był rozległy i próby wysiłkowe wypadły dobrze. Boję się terapii, bo dostałam zawału w momencie wizyty u mnie psychologa, kiedy opowiadałam mu o swoich dolegliwościach. A może to tylko zbieg okoliczności?

Witam! Zaburzenia lękowe oraz depresja są bardzo rozpowszechnionym problem w społeczeństwie. Terapia tych zaburzeń opiera się na farmakoterapii oraz psychoterapii. Z opisu wynika, że escitalopram jest dość dobrze tolerowany i skuteczny. Z punktu widzenia klinicznego nie ma przeciwwskazań do stosowania escitalopramu po przebytym zawale mięśnia sercowego, w związku z tym może go Pani stosować bez obaw. W leczeniu wskazanych zaburzeń psychicznych bardzo duże znaczenie ma psychoterapia, która pozwala wzmocnić i utrwalić efekt farmakoterapii. Należy liczyć się z tym, że prawdziwa psychoterapia nie jest przyjemna i czasami wymaga dużego zaangażowania. Jednakże efekty dobrej psychoterapii są nieocenione, dlatego zachęcam Panią do podjęcia próby psychoterapii.

Jeśli chodzi o zawał mięśnia sercowego to niestety cukrzyca oraz palenie papierosów są jednymi z najważniejszych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca i należy liczyć się z koniecznością sumiennego przestrzegania zaleceń diabetologa i kardiologa w celu uniknięcia kolejnego zawału. Związek pomiędzy psychoterapią a zawałem wydaje się być wątpliwy, aczkolwiek należy unikać silnych przeżyć emocjonalnych. Spokojna, ale systematyczna psychoterapia jest wskazana. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Pani,

Ucieszyło mnie, że podejmuje Pani wyzwania, by poprawić swoje codzienne funkcjonowanie na zadowalający.
W zadbaniu o siebie, zachęcałabym Panią do podjęcia terapii poznawczo-
behawioralnej, która byłaby dla Pani optymalna w poradzeniu sobie z trwającymi jeszcze symptomami lękowymi i nie pozostawia objawów ubocznych, jak również nie uzależnia i jest bezpieczna.

Jest to inwestycja czasowa,, energetyczna, może i finansowa, jednak warto.., bo cóż może być bardziej wartościowego od spełnienia i radości z codziennego dnia...?

Życzę Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com