Agresja i negatywne nastawienie do świata

moja mam ma bardzonegatywne nastawienie, opowiada smutne doswiadczenia zyciowe i bardzo czesto do nich wraca, ostatnio jest agresywa, wszystko na NIE, nie da sobie nic powiedziec, ma schudnac-zlecenie cardiology, szuka wykretow zeby tylko nic nie robic dla zdrowia. Sluzac jej dobra rada, nie akceptuje, obiera to w sposob zlosliwy. Wspomnialam jej, ze powinna poprosic lekarza o leki na wyluzowanie sie, to odebrala, ze robie ja glupia, jest obrazona i nie mozna nic jej powiedziec. Prosze o rade.

Witam,
Stan mamy, który Pani opisuje z pewnością jest trudny również dla Pani i niestety może również utrudniać dalszą diagnozę.Warto zasięgnąć porady psychiatry, może na początku samej z niej skorzystać opisując stan mamy.Najlepiej gdyby zgodziła się na konsultacje sama w kolejnym etapie.Może Pani po raz kolejny spróbować porozmawiać z nią o konieczności diagnozy specjalisty. Część lekarzy jeździ również na wizyty domowe,może to ułatwiłoby sprawę.
Zachowanie mamy przypomina z opisu cechy depresji wieku podeszlego, możliwe są również zmiany demencyjne charakterystyczne dla wieku,diagnozę stawia lekarz psychiatra stąd tak ważna jest konsultacja z nim.
pozdrawiam
Sylwia Nowak

Warto skonsultować się z lekarzem geriatrą. Podobne trudności mogą mieć zarówno podłoże emocjonalne, jak i chorobowe. Zależnie od diagnozy zleci dalsze radzenie sobie i leczenie.