Agresja, nadpobudliwość i opóźniony rozwój mowy u 3-letniego dziecka

WITAM DZIECKO 3,8 LAT NIE UMIE ZACHOWAC SIE W PRZEDSZKOLU ZLOSCI SIE GRYZIE W SYTUACI GDY CZEGOS NIE DOSTANIE ,JEST GO WSZEDZIE PELNO NIE USIEDZI NA MIEJSCU DLUZSZY CZAS.NIE SLUCHA POLECEN WYCHOWAWCY NIE WOLA SISIU NIE LUBI WSZYSTKICH W GRUPIE MA OPOZNIONY ROZWOJ MOWY CZYNNEJ .MA ZABURZENIA TYPU AGRESJA I AUTOAGRESJI JEST NADPOBUDLIWE ALE W DOMU WOLA SIUSIU POKAZUJE CO CHCE WYPOWIADA POJEDYNCZE SLOWA ,BAWI SIE SAM JAK I Z MAMA .REAGUJE NA SWOJE IMIE W POMIESZCZENIU NOWYM Z ZABAWKAMI CHCE KAZDE.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Szamowna Pani,
Proszę udać się z dzieckiem do psychologa, ktory przeprowadzi diagnozę i ustali dalsze postepowanie. Opisne objawy mogą swiadczyc o wielu zburzeniach, ale tylko specjalista w bezposrednim kontakcie z dzieckiem i wywiadzie z rodzicami bedzie mógł wyjasnić przyczynęproblemów. BBiorąc pod uwagę Wiek dziecka i rodzaj objawów radziłabym szybkie podjęcie kroków, tak by kontakty społeczne dziecka nie stanowiły dla niego źródeł frustracji. Pozdrawiam.

0

Witam, wygląda na to, że Pani dziecko po prostu nie dojrzało jeszcze do przedszkola i że zdecydowanie nie chce w nim przebywać. W tej sytuacji sugerowałabym zorganizowanie opieki na synkiem w domu oraz wizytę z nim u psychologa dziecięcego aby przyjrzał się jego zachowaniom i rozwojowi fachowym okiem oraz wsparł Panią w kwestii zasad postępowania w sytuacji nadpobudliwości dziecka.Pozostawienie sytuacji bez zmian może doprowadzić do utrwalenia i pogłębienia trudności z synkiem.Pozdrawiam

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Witam,
opisane przez Panią objawy,mogą mieć różne przyczyny. Dopiero specjalista - psycholog nas podstawie dokładnego wywiadu, obserwacji dziecka będzie mógł postawić diagnozę i zaplanować stosowne oddziaływania. Dlatego zachęcam do spotkania z psychologiem.
Pozdrawiam
Monika Prus

0

Witam serdecznie

Zostały tu opisane trudności w funkcjonowaniu dziecka, które z pewnością mogą budzić niepokój zarówno u rodzica jak i nauczyciela w przedszkolu. Zachowania trudne dziecka to-trudności w kontroli impulsów, kontroli emocjonalnej, stosowania się do reguł i zasad panujących w grupie, zachowania agresywne i autoagresywne. Zaznaczono również diagnozę (zakładam, że postawiona przez specjalistę np.logopedę)-opóźniony rozwój mowy czynnej. W konstruowaniu planu działań w tej sytuacji należy odpowiedzieć sobie pytania:
-czy dziecko jest zdrowe fizycznie (niektóre choroby, określona dieta ,pasożyty dają tego typu objawy w funkcjonowaniu lub sprzyjają takim trudnościom)?
-czy dziecko nie posiada cech całościowych zaburzeń rozwoju? (np. Autyzm)
-czy dziecko nie ma trudności na podłożu neurologicznym?
-czy trudności występowały już wcześniej, czy są związane bezpośrednio z sytuacją przedszkola (trudności w porozumiewaniu się mogą powodować silne emocje u dziecka), czy może z inna sytuacją (zachowania są często sposobem odreagowania emocji związanych z trudna sytuacją)?
-co może wywołać sytuacje trudne (zachowania osób, sytuacja, inne bodźce)?
-co może powodować, że sytuacja trudna nadal trwa?
-co może pomóc ograniczyć sytuacje trudną (zachowania, osoby, ograniczenie lub dodanie pewnych bodźców)?

Istnieje wiele metod regulowania zachowań trudnych u dzieci. Istotne jest jednak aby w pierwszej kolejności sprawdzić czy zachowania nie maja podłoża fizjologicznego.
Proszę nie obawiać się konsultacji z psychologiem (powinien być w przedszkolu), logopedą, pediatrą, neurologiem. Specjaliści są po to aby pomagać w takich właśnie sytuacjach. Warto podczas tych wizyt zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Pozdrawiam
Beata Roman

0

W takiej sytuacji najlepiej udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej gdzie przeprowadzi się diagnozę. Trzeba wziąć pod uwagę także sposób żywienia dziecka. Często nadpobudliwość ruchowa i niecierpliwość oraz agresja moga wynikać ze złej diety, alergii czy nadmisru cukru w organizmie. Warto również zastanowić się nad sposobem wychowania i konsekwencji działania rodziców.

Pozdrawiam
Karolina Schaefer-Kopaszewska
logopeda-pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty