Agresja, nerwowość i przemoc psychiczna ze strony ojca

Witam, mam wielki problem z ojcem. Czy to może być objaw choroby czy po prostu on nas dręczy? dla mamy całe życie nie był męzem lecz oprawcą w tym kilka razy fizycznie lecz głównie psycznym. Po śmierci mamy jest jeszcze gorzej, agresja, nerowość, opowiadanie rzeczy które nie miały miejsca, wyolbrzymianie błahych spraw do rangi awantury,niekontrolowane wybuchy złości, złośliwość (wyrachowana) notoryczne kłamstwa. Doszło do tego że z siostrami i bratem szukamy w ten sposób pomocy. Dziękuje

Witam, wyobrażam sobie, ze musi być Pani i rodzeństwu bardzo trudno w kontakcie z ojcem który prawdopodobnie od zawsze miał zaburzenia osobowości, gdzie z wiekiem objawy sie pogłębiły. To co możecie zrobic to próbować go namówić na wizytę u psychiatry, niestety w Polsce pacjent jeśli jest w pełni świadomy musi wyrazić zgodę na leczenie, nawet jeśli prezentuje opisywane przez Pania zachowania. Leczenie przymusowe jest w momencie kiedy pacjent stanowi zagrożenie dla życia, lub zdrowia swojego, lub innych osób. Proponuje jednak próbować namówić ojca na wizytę.

Dzień dobry, jeżeli pani ojciec zachowuje się w ten sposób od lat, ciężko będzie zmienić jego zachowanie. Możecie go państwo namówić na wizytę u specjalisty, jednak może nie wyrazić na to zgody. W tej sytuacji powinniście zadbać o siebie, być może wizyta i omówienie problemu u psychologa pomoże znaleźć rozwiązanie. Pozdrawiam.