Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Agresja u siostry

Witam mam problem z siostrą 13 lat.Otóż ciągle wydaje jej się że ktoś ją obraża, wyzywa. często krzyczy godzinami, wali ręką we wszystko w pobliżu, rzuca przedmiotami parę razy zdarzyło się że rzuciła we mnie nożem bo rzekomo powiedziałem że jest głupia. Każe mamie mówić jakieś głupoty typu "Miłek kłamał, Miłek jest tym co powiedział i tak ok 30min aż Mama powie to o wszystkich członkach rodziny. Krótko mówiąc Mama nie daje sobie z nią rady i tak od 3-4 lat Czy można ją jakoś z tego wyleczyć ?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Czy warto przesuwać horyzont?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Niestety, drogą wirtualną nikt nie jest w stanie postawić diagnozy i stwierdzić, co dolega Twojej siostrze. Agresja świadczy o tym, że Twoja siostra ma problemy z kontrolowaniem ekspresji negatywnych emocji. Oprócz agresywnego zachowania, mamy do wyboru zachowanie pasywne albo asertywne. Te ostatnie jest najbardziej konstruktywne i pozwala wyrazić swoje emocje w taki sposób, by nie urazić innych. Nie tyko agresja jest niepokojącą reakcją Twojej siostry, ale również to, że jest przewrażliwiona na swoim punkcie. Myśli, że każdy ma wobec niej złe intencje, obraża ją, wyzywa, życzy jej źle. Krzyki, agresja fizyczna i słowna, dziwne zachowania, np. zmuszanie mamy, by powtarzała dane słowa na temat członków Waszej rodziny. Trochę przypomina to objawy psychotyczne, ale przez Internet nie mogę postawić żadnego rozpoznania. Jeżeli takie reakcje u siostry trwają już kilka lat, myślę, że najlepiej by było, gdyby mama umówiła Twoją siostrę do lekarza psychiatry i razem z nią udała się na konsultację psychiatryczną. Można też spróbować szukać wsparcia u psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
Mgr Anna MiĹźowska
Mgr Anna MiĹźowska Psycholog

Witam, Być może potrzebna będzie terapia rodzinna, która wyjaśni jaka sfrustrowana potrzeba kryje się pod agresją siostry. Rodzice, którzy czują się bezradni w relacji ze swoimi dziećmi mogą pogłębiać napięcie. Sytuacja jest niebezpieczna i czas ją rozwiązywać przy pomocy specjalistów. Pozdrawiam Anna Miżowska

Witam, jeśli sprawa trwa już tak długo i zaczyna zagrażać domownikom, to musicie Państwo nakłonić siostrę na spotkanie ze specjalistą, czy ze szkolnym psychologiem, czy w poradni zdrowia psychicznego. Waszą rolą jest ją zmotywować i jej pomóc. Tego typu zachowania muszą mieć jakieś podłoże i warto dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi.Tym bardziej, że 4 lata temu miała lat 9 , a za kolejne 4 będzie prawie pełnoletnia i silniejsza i możecie sobie z nią już nie poradzić. Pozdrawiam Beata Jaszczak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy