Agresja w zachowaniu matki chłopaka

Mama mojego chlopaka potrafi go uderzyc za to, ze zjadl batona brata. Ob ma juz 18 lat, a ona sie tak zachowuje. Wyzywa go od kurew zamyka dom, a on nie ma gdzie sie podziac. Nie wiem jak mu pomoc. Zawsze mama robi tak gdy jego ojciec jedzie w trasę. Wie o tym jego rodzina ale nic z tym nie robi. On też nie chce i nie wiem dlaczego, to chyba nie jest normalne. Proszę o pomoc. Jego mama ma nerwice i wspomina mu ze to przez niego i ze on popsuł jej 18 lat życia. Co robic?

Nic nie usprawiedliwia takiego zachowania mamy, a już na pewno nie nerwica. To, co ona robi, to przemoc fizyczna (bicie) i psychiczna (obwinianie). A Pani chłopak ma niezwykle ciężką sytuację - stał się bowiem kozłem ofiarnym własnej matki.

Trudno tutaj w krótkiej formie ustalić jakieś konkretne działania. Zachęcam do odwiedzenia strony i kontaktu z Niebieską Linią - to organizacja zajmująca się pomocą ofiarom przemocy w rodzinie.

Świetnie, że zaczęła Pani coś z tym robić. Tym bardziej, że rodzina nie reaguje.

Pozdrawiam!

Witam. To rzeczywiście przykre i trudne. Może jedynie pani go wspierać, że to matka bardzo źle się zachowuje wobec niego i przede wszystkim podsunąć pomysł aby poszedł na psychoterapię.
Magdalena Brabec

Witaj! Opisujesz bardzo skrajny przypadek patologiczny. Niezbędna jest interwencja - nie wolno siedzieć cicho przy takich wypadkach.

Nie wiem jaki jest stan psychiczny chłopaka - trzeba go uświadamiać, że obwinienia ze strony matki nie są prawdą.

Proszę w pierwszej kolejności poprosić o interwencję rodzinę. Jeśli bez skutku to można wykonać telefon zaufania lub też (ostrzej) na policję. Ja osobiście uważam, że warto walczyć o dobro chłopaka. Jego matka natomiast wymaga poważnego leczenia.

W wypadku dodatkowych pytań służę pomocą
Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu

Witam. Rzeczywiście tak jest, że ofiary przemocy same obwiniają się o to, że są krzywdzone i nie szukają pomocy. W końcu chodzi o matkę, to lojalność genetyczna i emocjonalna. Wykazałaś wielką wrażliwość chcąc pomóc chłopakowi. Skuteczność podjętych działań wiąże się z ujawnieniem przemocy. Fakt ten trzeba zgłosić na policję i nie wycofywać tego zgłoszenia. Można założyć sprawę o znęcanie się w Sądzie Rodzinnym. Poradzić się adwokata i przeprowadzić właściwą strategię działania z założeniem sprawy o znęcanie się i ukaranie matki. Nerwicę ma spora część ludności, to nie usprawiedliwia przemocy. Mama powinna szukać pomocy psychoterapeutycznej. Chłopak również, ponieważ powinien odbudować poczucie wartości i zawalczyć o siebie. Niebieska Linia to portal dla ofiar przemocy, dostarcza bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej, więc warto skorzystać z pomocy.