Agresywne zachowania 14-miesięcznego dziecka - jak sobie radzić?

Nasza córka jest matką czternastomiesięcznej parki bliźniaków. Dziewczynka swym rozwojem fizyczno-ruchowym znacznie wyprzedza swego braciszka bliżniaka. Trzy miesiące wcześniej od niego zaczęła chodzić, jest dynamiczna, ruchliwa, sprytna... Jej braciszek nie jest tak dynamiczny, jest za to znacznie od niej silniejszy. W sytuacjach konfliktowych, np. o zabawki lub inne przedmioty, które mu siostrzyczka sprytnie zabiera - łapie ją za włosy na głowie, mocno zaciskając dłoń, a nawet ostatnio ugryzł ją w nogę. Zwracam się o pomoc, jak zaradzić takiemu zachowaniu malucha? Jak postępować w przypadku ataku agresjii?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Maluszki są w wieku, w którym coraz wyraźniej zaznaczają i wyrażają swoje potrzeby i emocje. W tym wieku u dzieci pojawia się wiele nowych umiejętności jednocześnie, a dziecko próbuje opanować je z wigorem. Próbuje większość czynności wykonywać samodzielnie oraz buntuje się próbom okiełznania.
W sytuacji zabawy oraz interakcji próbuje skupić się na swoich potrzebach, stąd pewnie taka reakcja wobec siostry. Proszę kontrolować zabawy maluszków i, starać się być zawsze o jeden krok przed dzieckiem, choć jest to trudne, lub mówić dziecku, że nie wolno tak robić, tonem sugerującym, że stało się coś niemiłego, czego nie warto powtarzać.

Pozdrawiam