Agresywne zachowanie dziecka w kierunku rówieśników

Moje dziecko nie potrafi bawic się z rówieśnikami, przy kontakcie z nimi "wlacza mu się agresjia, nieda czesc kogos kogo niezna. jeśli ktoś nieznajomy podejdzie i cos zapyta to potrafi krzyczeć , wystawiać jezyk,powiedziec "nielubie cie" stracilam wszystkie koleżanki które maja dzieci w Filipka wieku,poniewaz zawsze jest zabieranie zabawek,szarpanie intensywne ,sciąganie dziewczynka z włosów spinek itp. ostatnio zaczyna przeklinać w miejscach publicznych jak cos mu się nieuda, potknie się itp

Konieczna będzie konsultacja psychologiczna, trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczynę takiego stanu oraz dobrać odpowiednie metody wychowawcze lub terapeutyczne.

Witam. Nie napisała Pani w jakim wieku jest Filipek, ma to istotne znaczenie. Czy to jest pierwszy kontakt z rówieśnikami? Czy dziecko reaguje agresją w przedszkolu, czy jeszcze do niego nie chodzi? Nowa sytuacja wiąże się z lękiem i niepokojem, zapewne nie ma on wzorów zachowań we wspólnej zabawie. Trzeba mu je pokazać czyli nie zostawiać dziecko samego w kontakcie z drugim dzieckiem, być przy nim i pokazać jak powinna przebiegać zabawa. Być może tez w stosunku do dziecka wykazywała Pani nadopiekuńczość i nie pozwalała na sprawdzenie się w samodzielności. A być może w Państwa rodzinie dzieje się coś niedobrego, na co reaguje Filipek. Samo z siebie dziecko nie będzie przeklinać, musiał mu ktoś te słowa podrzucić. Podobnie może być z krzykami.