Akceptacja siebie po urodzeniu dziecka

Witam rok temu urodziłam córeczkę i od tej pory mam ze sobą problem po urodzeniu zaczęło się kompleksy a to skóra pomarszczona a to tu za dużo i tam sporo przytyłam(28 kg)ale nie przez to że się objadałam tylko chyba to genetycznie. przed ciążą miała ciało piękne byłam szczupła i szczęśliwa a teraz nawet w lustro nie patrze bo płaczę . Nie mogę siebie zaakceptować próbowałam ćwiczyć ale nie mam siły ani motywacji i niestety ubolewa nad tym związek z partnerem co mam zrobić pomóżcie !

Dzień dobry!

To trudne, ale bardzo ważne zadanie, nauczyć się odróżniać to, na co nie mamy wpływu od tego, co możemy zmieniać. Rzeczywiście, ciąża to duże zmiany hormonalne i w ogólnym funkcjonowaniu organizmu, które mogą np. znacząco spowolnić metabolizm - zawsze jest jednak możliwa taka zmiana diety i stylu życiu, żeby pokonać także te przeszkody. Zawsze warto zadbać o swoje zdrowie - nie tylko dla urody, ale też ogólnej sprawności, własnego bezpieczeństwa, z miłości do bliskich.

Zdrowy styl życia i poprawa wyglądu podnoszą samoocenę, zwiększają samoakceptację, ale istnieje także odwrotna zależność - aby zacząć dbać o siebie, być aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać itp. trzeba najpierw uwierzyć w siebie, być dla siebie dobrą, akceptującą, czule wspierać i dopingować samą siebie. Przeszkodą w tym może być np. stan depresyjny, który dotyka sporej grupy młodych mam.

Być może oprócz opieki lekarza (aby wykonać badania m.in. poziomu hormonów, które mogą mieć znaczenie dla zmian wagi), dietetyka (aby ułożyć właściwą dietę pozwalającą skutecznie i bezpiecznie zrzucić nadwagę) i rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, warto, aby skorzystała Pani także z psychoterapii.

Pozdrawiam!

Witam. Jest pani bardzo młodą osobą. W tym wieku bardzo zależy nam na "pięknym wyglądzie". Przyjście na świat dziecka wywraca nasze dotychczasowe życie do góry nogami, a i nasze ciało zmienia się pod wpływem hormonów. Powstają nowe emocje i nowe obowiązki. Czasami zaniedbujemy siebie, chcąc im sprostać. Czasem chcemy zbyt szybko wrócić do poprzedniego stanu. Myślę, że warto schudnięcie rozłożyć w określonym realistycznie czasie, zadbać o odpowiednią dietę, pięć posiłków, ustalić dietę z dietetykiem, wyznaczyć sobie godzinkę na ćwiczenia fizyczne, przynajmniej raz na tydzień pobyć z partnerem sam na sam, zorganizować wypad za miasto itp. Wystarczy poprosić mamę czy teściową, czy kogoś innego, aby zaopiekował się dzieckiem, bo wam potrzebny jest czas, który przeznaczycie dla siebie wzajemnie. Utrzymanie związku i jego rozwój (to już jest rodzina), to chyba dobra motywacja do schudnięcia. powodzenia