Aktywne zapalenie błony śluzowej żołądka

Podczas badania gastroskopowego pobrano wycinek, wynik badania brzmi: Gastritis anrtalis chronica activa levi gradu cum lymphoplasia focalis et focus dysplasiae levi gradu epithelii glandularum. Proszę o interpretację. Czy są to zmiany nowotworowe? Jakie leczenie należałoby wdrożyć. Dodam, że pierwszą gastroskopię wykonywałam 6 miesięcy temu - w badaniu stwierdzono wrzód - przyjmowałam Iberogast.

Gastritis anrtalis chronica activa levi gradu cum lymphoplasia focalis et focus dysplasiae levi gradu epithelii glandularum.

  • oznacza: Przewlekłe, aktywne zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej (końcowej) żołądka stopnia lekkiego z ogniskowym przerostem limfatycznym i ogniskiem dysplazji (zaburzenia różnicowania się komórkowego) stopnia lekkiego nabłonka gruczołowego.

Taki stan w żaden sposób nie wskazuje na nowotwór. To niewielki stan zapalny z jego następstwami, czyli napływem do śluzówki białych krwinek i nietypową przemianą nabłonka w skutek podrażnienia przez zapalenie. W takim wypadku stosuje się niewielkie dawki leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego przez żołądek oraz stosuje dietę jak w chorobie wrzodowej. Kontrolna gastroskopia za około 6-8 tygodni. Oczywiście wynik należy skonsultować z gastroenterologiem.