Aktywność fizyczna a uraz kolana

Co zrobić, by nie przytyć po wypadku? W wyniku urazu kolana (zerwanie więzadeł krzyżowych przednich) przez kilka miesięcy, do czasu operacji i rehabilitacji, musze powstrzymać się przed aktywnością fizyczna, która obciąża te cześć ciała. Jaka formę aktywności fizycznej mogę stosować, by gwałtownie nie przytyć?

Witam serdecznie,

Podstawową rolę będzie odgrywała w tym momencie dieta, ponieważ na zbyt dużą aktywność fizyczną nie będzie mogła Pani sobie pozwolić. Co do rodzaju aktywności to najlepiej skonsultować sprawę z lekarzem prowadzącym i rehabilitantem. Myślę że odpowiedni mógłby być np basen. Jeżeli chodzi o dietę to przestrzega Pani regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.

Przestrzegając podstawowych zasad żywieniowych oraz pozwalając sobie na niewielką aktywność fizyczną nie powinna Pani przytyć.
Gdyby zauważyła Pani jednak wzrost wagi można się ze mną kontaktować i pomyślimy o ułożeniu indywidualnej diety i analizie Pani dotychczasowego jadłospisu

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk