Aktywność fizyczna przy nadciśnieniu

Od pewnego czasu borykam się z nadciśnieniem (ok 160-170 / 80-90) w stanie spoczynku. Kardiolog przepisał mi beta bloker i zalecił aktywny tryb życia. Z uwagi na fakt że nie jestem zwolennikiem łykania tabletek postanowiłem zabrać się za swoje nawyki. I tak przede wszystkim odstawiłem alkohol i papierosy. Jem często ale nie wielkie porcje, dużo warzyw i owoców. Postanowiłem też zacząć biegać aby zrzucić parę kilo gdyż mam 2 kg nadwagi. Ale boję się że podczas biegania moje ciśnienie rośnie jeszcze wyżej niż bazowe i jest to bardzo niebezpieczne. W związku z powyższym mam pytanie. Czy przy takim nadciśnieniu mogę śmiało biegać i uprawiać sporty aerobowe bez strachu? Czy koniecznie muszę przyjmować betabloker czy wystarczy trochę ruchu? Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Nie powinien Pan odstawiać leków zaleconych przez kardiologa. Zwłaszcza przy tak dużych wartościach ciśnienia tętniczego krwi jest to niebezpieczne. Dzięki zmianie stylu życia zapewne dojdzie do obniżenia ciśnienia. Ale nie może Pan zrezygnować z leczenia farmakologicznego. Wysiłek fizyczny w tym bieganie nie są wówczas przeciwwskazane.

Pozdrawiam