ALAT i ASPAT poza normą

Mam problem bo wyszedł mi w wynikach alat 66 aspat 40 po konsult. lek. zacząem brać essenciale forte to aspat spad do 35 a alat wzrósł do 98 zrobiłem usg to watroba niepowiekszona o nieco powiekszonej echogeniczności wyniki na wzb typ Bi C ujemne ggtp 43 fosf. alkal 78 żelazo 98 Crp 0,77 i żaden lekarz nie wie co mi dolega bo alkoholu nie pije kiedyś jadłem tłusto ale od pierwszych wyników nie jem nie mam styczności z środkami chemicznymi.

Wyniki w minimalny sposób wykraczają poza normy i raczej nie wzbudzają zbytniego niepokoju. Trzeba pamiętać, że badania określające aktywność enzymów wątrobowych muszą być wykonywane po diecie 24 godzinnej bezmięsnej, beztłuszczowej, bez używek i niepotrzebnych leków, aby wynik był adekwatny. W przypadku nadwagi lub otyłości aktywność enzymów wątrobowych też może być zwiększona. Po nadmiernych wysiłku także. W razie wątpliwości radzę w tej sprawie jeszcze skonsultować się z hepatologiem.