Alergia, astma?

Witam, jestem mamą dwuletniej dziewczyny. Od ponad roku mamy problem, ponieważ odkąd skończyła 8 miesięcy ma objawy alergii. Najpierw objawiła sie wysypką, jakieś miesiąc później zaczęła kaszleć. Zawsze jest taki sam scenariusz. Najpierw ma kichanie, a na następny dzień leci jej z nosa woda, a dzień później zaczyna kaszleć brzydko. Taki kaszel trwa 1,5 miesiąca, pod wpływem steroidu wziewnego następuje poprawa, ma miesiąc spokoju i znowu to samo. Robiłam jej badania i ma stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego. Jak miała ponad rok, odstawiłam mleko, ale nie ma zbytniej poprawy. I piszę do Państwa z szeregiem pytań. Czy to możliwe, żeby takie małe dziecko tak reagowało na mleko ze strony układu oddechowego? Dodam, że wysypki występują, ale malutkie. Czy to może być astma? Jakie badania powinnam wykonać? I jeszcze jedno pytanie, czy to może być alergia wziewna, np. na kurz? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Astmę u dzieci poniżej piątego roku życia bardzo trudno rozpoznać, a jej występowanie jest rzadkie. Objawy, które Pani opisuje pasują do astmy, ale pasują również do typowych infekcji wirusowych, zwłaszcza, że odstawienie głównego alergenu nie wywołało poprawy. Możliwe też, że obie te sprawy nakładają się i łagodna astma jest zaostarzana przez infekcje wirusowe. Niestety, nie ma jednoznacznego badania, które mogłoby sprawę wyjaśnić (małe dziecko nie wykona prawidłowej spirometrii).

Na astmę mogą wskazywać takie cechy jak: Kaszel napadowy pojawia się po wysiłku, śmiechu lub płaczu, kaszlowi towarzyszy świszczący oddech, widać wyraźne zaostrzenie objawów w pomieszczeniu a na dworzu nie lub na odwrót.

Na infekcje z kolei wskazuje: podwyższona temperatura ciała, styczność z innymi dziećmi (żłobek, przedszkole), brak astmy w rodzinie, etc.

Należałoby też wykluczyć różne wady i zaburzenia, które mogą sprzyjać częstym infekcjom, jak zespół nieruchomych rzęsek, mukowiscydoza, przetoka przełykowo tchawicza, etc.

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że astma występująca w tak młodym wieku, bardzo często ustępuje wraz z wiekiem i wystarcza leczenie objawowe.