Alergia na sierść - które psy najmniej uczulają?

Dzień dobry. Nazywam się Ewa i mam 14 lat. Od małego kocham psy. Nie wyobrażam sobie życia bez nich. Od 5 lat mam Yorka, gdyż jestem alergiczką, a ten psiak nie uczula mnie w ogóle. Wszystko jest ok, jednak ja zawsze chciałam mieć dużego psa. Zastanawiam się, jakie rasy psów uczulają najmniej? Chciałabym mieć drugiego pupila, jednak obawiam się, że owy psiak będzie wywoływał u mnie alergię. Bardzo bym chciała mieć Basenji, lecz ta rasa ma sierść. Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje jakaś możliwość, iż nie będę przez niego kichała? Bardzo bym prosiła również o przedstawienie możliwie jak najwięcej ras psów, które uczulają najmniej i informację, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na pozbycie się lub chociaż osłabienie mojej alergii. Z góry dziękuję za pomoc!

Witaj,

rozumiem, że miałaś w dzieciństwie wykonywane testy skórne, które pozwoliły na rozpoznanie u Ciebie alergii na sierść. Jeśli tak, faktycznie powinnaś zdecydować się na rady hipoalergiczne. Do najpopularniejszych psów "bezwłosych" zalicza się nagi pies meksykański, amerykański terrier bezwłosy, chiński grzywacz, peruwiański pies bezwłosy "Inca".

Inne rasy psów, które rzadko wywołujące objawy alergii to pudle, sznaucery, portugalskie psy dowodne, bichon frise, kerry blue terrier, coton de Tulear, West Highland White Terier, Bedlington Terrier.

Jak słusznie zauważyłaś, są jednak pewne sposoby na zmniejszenie dolegliwości. Po pierwsze powinnaś zwrócić uwagę na nawilżenie otoczenia, w którym przebywasz. Warto poprosić rodziców o kupno nawilżacza powietrza, który poprzez swoje działanie zmniejszy rozprzestrzenianie się alergenów. Po drugie powinnaś raz w tygodniu prać legowisko psa i ewentualnie Twoją pościel, jeżeli pies lubi w niej przebywać. Nie wspominam o częstych kąpielach psa, bo o tym zapewne już wiesz. Jeśli to możliwe, warto również pozbyć się dywanów i wykładzin, które są siedliskiem roztoczy, kurzu i sierści, czyli wszystkiego co dla Ciebie niebezpieczne.

Pozdrawiam