Alergia pokarmowa czy na kosmetyki?

Witam, od pewnego czasu mam problem z (zapewne) uczuleniem, które objawia się zmianami na powiekach, tzn. powieki są opuchnięte, swędzą i schodzi z nich skóra. Nie miałam wcześniej żadnych problemów tego typu w tym miejscu, nie zmieniłam kosmetyków, ale zauważyłam że uczulenie wzmaga się gdy użyję tuszu... Przez jakiś czas smarowałam C********, jednak nie jest to rozwiązanie. Uczulenie ustępuje a po pewnym czasie powraca. Na domiar złego dzisiaj mam dziwne nasilenie uczulenia, które wychodzi po kąpieli, kiedyś wyskakiwały bąble swędzące, ale szybko schodziły, teraz mam je na brzuchu już tydzień. Swędzą okrutnie, a do tego wyszła mi jakaś wysypka na twarzy, nie jest mocna ale jednak.... Od czego ta wysypka na brzuchu i twarzy? Wysypka na brzuchu wyskakuje po wizycie na basenie lub solankach, wówczas swędzenie jest nie do wytrzymania:( Pomocy...

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety niekoniecznie w Pani przypadku mamy do czynienia z jednym alergenem.

Prawdopodobnie sprawcą dolegliwości które występują na powiekach jest jednak kosmetyk - jeżeli zauważyła Pani że użycie tuszu do rzęs dolegliwość nasila, to niestety należy z niego zrezygnować. Proszę krytycznie przyjrzeć się również cieniom do oczu, kredkom, pudom czy fluidom. Warto zwrócić także uwagę na stosowany preparat do demakijażu.

Zmiany związane z kąpielą mogą być wywołane stosowanym mydłem, żelem pod prysznic, płynem do kąpieli. Może podczas wizyty na pływalni używa Pani tego samego żelu pod prysznic?

Chlor stosowany do utrzymania czystości basenów nie powoduje uczuleń, jednak może silnie skórę podrażnić.

Wskazana jest wizyta u lekarza. Może proszę zacząć od lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu zaleci leczenie lub dalszą diagnostykę (prawdopodobnie u alergologa)

Pozdrawiam