Alergia skórna pokarmowa a stosowanie oleju lnianego

Witam serdecznie, Mam alergię skórną pokarmową i brzydkie krostki pokrywają moje plecy, dekolt i brzuch. Dermatolog polecił mi olej lniany pić rano na czczo. Ale dowiedziałam się że można częściej pić ,a nawet wcierać zewnętrznie. Proszę o poradę ile max mogę oleju pić, czy tylko w czystej postaci? (nie jest zbyt smaczny) oraz czy mogę i w jaki sposób stosować zewnętrznie smarując skórę, gdzie występuję wysypka? Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam! Ewelina
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Nie wiem skąd dermatolog wpadł na pomysł z olejem lnianym, ale nie ma on związku z alergią skórną. Spożycie odpowiednich związków, w tym kwasów tłuszczowych, korzystnie wpływa na stan skóry, ale nie niweluje objawów alergii. Również wcieranie w skorę może wiele nie pomóc. Polecam problem skonsultować z alergologiem, gdyż to jest osoba wykwalifikowana do leczenia objawów alergii (bo Pani problem nie jest związany ze skórą jako taką, ale z funkcjonowaniem tego co jest pod nią). Najskuteczniejszą metodą leczenia i zapobiegania zmianom skórnym na tle alergii pokarmowej jest dieta eliminująca uczulające składniki (jeżeli nie wie Pani co to jest można wykonać panel badań z krwi, który da bardzo wiarygodne wyniki, na których można się dalej oprzeć z dietą). Natomiast co do produktów poprawiających wygląd skóry polecam awokado, które oprócz tłuszczu zawiera też szereg witamin korzystnie wpływających na skórę. Co do oleju w zasadzie jedyny limit jaki dotyczy jego spożycia jest dokładnie taki sam jak spożycia każdego tłuszczu. Może Pani spożywać tłuszcz (cały w diecie) w ilości do 30% podaży energii w diecie, ale nie jest to zbyt smaczne, jest wątpliwie skuteczne, a spożywając duże ilości czystego tłuszczu naraża się Pani na szybkie wystąpienie nadwyżki energetycznej prowadzącej do otyłości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty