Alergiczna plamka na plecach dziecka

Dziecko ma 18 miesięcy, na pleckach ma plamę ok. 3 cm, która wygląda jak po ugryzieniu ameby. W środku jest normalna skóra ani szorstka zupełnie gładziutka, ale na zewnątrz otoczka jest różowa. Skóra w tym miejscu jest normalna, ale niepokoi mnie ta otoczka. Dzisiaj pojawiły się dwie następne malutkie. Synek je dużo truskawek, ale nie wiem czy to jest to. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia czy choroby infekcyjnej. Skóra w opisanych przez Panią miejscach często ma tendencję do podrażnień, jednak zmiany są raczej zbyt rozległe. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Jeżeli termin wizyty będzie odległy konieczna jest w pierwszej kolejności wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry. Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany sie nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu mechanicznym, produktach spożywczych. Jeżeli chodzi o truskawki mogą one być przyczyną alergii - może lepiej do czasu wyjaśnienia pochodzenia objawów lepiej zrezygnować z ich podawania. u dzieci powodem zmian skórnych mogą być również stosowane kosmetyki czy środki czystości- proszę się zastanowić czy w ostatnich tygodniach nie wprowadziła Pani czegoś nowego. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam