Alkohol a ciąża - czy rzeczywiście zabija płód?

Jak to jest z tym alkoholem w ciąży? Z jednej strony są kampanie, w których mówi się, że jedna lampka wina właściwie może zabić zarodek, np. najbardziej w 3-5 dniu po zapłodnieniu i na początku. Z drugiej strony, że na początku nie szkodzi. Mam 37 lat. Obumarła mi ciąża. Test zrobiłam w 6 tygodniu. O obumarciu dowiedziałam się w ósmym - zarodek był 6 - tygodniowy. Nie miał tętna i przez tydzień nie urósł (usg dopochwowe robione u mojego ginekologa w odstępie 1 tygodnia i następnie w szpitalu przed wywołaniem poronienia). Mam endometriozę w ranie po cesarce i często opóźniała mi się miesiączka. Myślałam, że tym razem też tak jest, tym bardziej, że nie miałam żadnych objawów ciąży i dreszcze, które zwykle mam przed miesiączką.
Są wakacje, w piątym tygodniu ciąży wypiłam trzy razy po dwa piwa do grilla, w trzecim tygodniu byłam u znajomych i przez kilka godzin wypiłam pewnie ze trzy. Takie sączenie przez cały wieczór - niby normalna sprawa, ale poczucie winy do końca życia kolosalne.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam Panią!
Przywołane przez Panią kampanie mają raczej na celu uchronienie dzieci przed tzw FAS płodowym zespołem alkoholowym, który jest obecnie w Polsce częściej spotykany niż zespół Downa, a w znacznym stopniu upośledza funkcjonowanie dziecka. Matki bowiem coraz częściej nadużywają alkoholu w ciąży, nie tylko piją sporadycznie.

Natomiast nie udzielę Pani jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Nikt jej nie zna. Organizm bowiem organizmowi nie jest równy. Teoretycznie rzecz ujmując jest możliwe, by nawet mała dawka alkoholu spowodowała skurcz naczyń prowadzący do niedotlenienia i obumarcia płodu. Statystycznie natomiast jest to bardzo mało prawdopodobne i przyczyna poronienia była inna. Natomiast życie nie jest ani teorią książkową ani statystyką. Tylko wielką tajemnicą. Która straciłaby swój urok, gdyby była przez nas do końca poznana.

Pozdrawiam serdecznie!