Alkohol a przemoc wobec dziecka

Witam! W tym roku skończę 18 lat. Mieszkam sama z dziadkiem. Moja mama wyjechała do pracy do Niemiec i ma problem z alkoholem, i nie mogę na nią liczyć. Tata nie mieszka z nami, ma swoją „drugą'' rodzinę. Od zawsze w moim domu był problem z alkoholem. Czasami dochodziło do rękoczynów. Ostatnio pokłóciłam się z dziadkiem, a on rzucił się na mnie, złapał mnie za szyję i wyrzucił z domu. Poszłam do cioci i u niej spędziłam noc. Nie wiem, co mam robić. Chciałabym zamieszkać sama, ale dalej się uczę i nie mam środków, aby sama opłacać mieszkanie. Chcę wiedzieć, czy mogę liczyć na jakąś pomoc społeczną od państwa w takiej sytuacji. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc. Bo w tej chwili nie wiem co mam zrobić. Nie chcę wracać do domu, bo jestem pewna, że taka sytuacja się powtórzy. Proszę o poradę i co mogę zrobić. Z góry bardzo dziękuję.

Witam!

Problemy alkoholowe bliskich osób wpływają degradująco nie tylko na nich samych, ale także na ich otoczenie. Dziadek nie ma prawa stosować względem Ciebie przemocy. Natomiast matka ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczeństwo i zaspokajać Twoje potrzeby do osiągnięcia przez Ciebie pełnoletności. Piszesz, że w tym roku skończysz 18 lat. Do tego czasu potrzebujesz opiekuna prawnego, który będzie odpowiedzialny za wiele spraw. Jest kilka możliwości, z których będziesz mogła skorzystać, by otrzymać pomoc zarówno materialną, jak i psychologiczną. Uzyskanie takiej pomocy może zająć Ci nieco czasu, dlatego warto, byś miała możliwość zamieszkania na ten okres z osobą, która będzie Cię traktowała z szacunkiem. Możesz zapytać cioci lub innej osoby z rodziny, czy mogłabyś u niej pomieszkać przez jakiś czas, by w spokoju kontynuować naukę i dopilnować swoich spraw. Pomoc materialną możesz uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej. Jednak dopiero po ukończeniu 18 lat możesz samodzielnie z taką prośbą wystąpić w urzędzie. Możesz również uzyskać alimenty od rodziców na czas nauki. Oznacza to, że dopóki będziesz się uczyła (szkoła średnia i studia) i nie będziesz miała swoich dochodów, rodzice będą zobligowani do wypłacania Tobie alimentów. Tę sprawę należy zgłosić do Sądu Rodzinnego, który może rodziców zobligować do płacenia alimentów. Warto, żebyś w tej sprawie skonsultowała się z prawnikiem. Możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej daje Fundacja Centrum Praw Kobiet. Możesz skorzystać z formularza na stronie internetowej (porada mailowa) lub skonsultować się telefonicznie. Dyżur prawny jest w czwartki w godz. 10-16 pod nr tel. 22 621 35 37. Zachęcam Cię także do skontaktowania się z Niebieską Linią. Niebieska Linia to ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie. Możesz do nich zgłosić swoją sprawę i poprosić o interwencję. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej organizacji oraz pod nr infolinii (22) 668-70-00. Telefon działa w dni powszednie (pn-pt) w godz. 14-22, natomiast w poniedziałki i środy w godz. 18-22 pod tym numerem telefonu możesz uzyskać poradę prawną. Niebieska Linia i Centrum Praw Kobiet oferują bezpłatną pomoc prawną oraz psychologiczną. Dodatkowo w Niebieska Linia prowadzi ośrodki, w których mogłabyś uzyskać wsparcie materialne.

Pozdrawiam