Alkoholizm i próba samobójcza

Witam, jestem młodą 19 letnią kobietą i mam starszego o 6 lat, pracującego już chłopaka, który ma problem z alkoholem. Ostatnio próbował nawet popełnić samobójstwo będąc pod jego wpływem. Wiele razy próbowałam go nakłonić do przestania picia, raz nawet prawie rozstaliśmy się przez to jego nadużywanie. Przeważnie po alkoholu jest dla mnie niemiły, mówiłam mu to potem, i przekonywał mnie żebym nie wierzyła w to co mówił wtedy, wydawał mi się całkiem inną osobą niż ta, którą znam od ponad 10 miesięcy. Kilka razy było tak, że umawialiśmy się na spotkanie, a on do mnie dzwonił, przepraszał i mówił, że dzisiaj jednak nie da rady i było słychać po głosie, że jest pijany. Stracił dobrze płatną pracę przez to, że przyszedł do niej będąc pod wpływem i wiele czasu zajęło mu znalezienie nowej w zawodzie. Tuż na początku naszej znajomości spowodował wypadek samochodowy, wskutek czego stracił prawo jazdy i tonie teraz w długach. Nowa praca wymagała od niego przeniesienia się do większego miasta, około 300 km od miejsca, w którym mieszkam. Jest tam od tygodnia, w tym czasie właśnie próbował się powiesić na gałęzi, która na szczęście nie wytrzymała ciężaru i się złamała. Gdy rozmawialiśmy potem przez telefon, mówił żebym się nie przejmowała tym co się stało i co mówił, przekonywał, że na pewno nic złego sobie nie zrobi. Nie ma zbyt dobrych kontaktów z rodziną. Jak mieszkał w tym samym mieście gdzie ja, zawsze starałam się g wspierać. Zanim wyjechał do nowej pracy sam stwierdził, że jest uzależniony i potrzebuje leczenia. Jednak w poradni dowiedział się, że odwyk trwa 6 tygodni, w tym czasie nie będzie mógł pracować żeby zarobić na spłaty długów i koło się zamyka. Przez tą sytuację z próbą samobójstwa nie wiem jak mam z nim rozmawiać bo ciągle myślę tylko o tym. Nie wiem jak mogę mu pomóc, a sama zaczynam się męczyć z tą sytuacją.  W mojej dalszej rodzinie miałam przykłady jak okropne potrafi być życie z pijakami i nie chcę tak skończyć. Mimo to kocham go, lecz w obecnej sytuacji czuję się rozdarta czy zostać z nim i cieszyć się chwilami szczęścia, czy przerwać naszą znajomość. Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do degradacji organizmu oraz psychiki. Pojawiające się stany obniżonego nastroju i myśli samobójcze u Pani chłopaka mogą być negatywnym skutkiem działania alkoholu. Jeśli Pani partner deklaruje myśli i plany samobójcze, należałoby zgłosić to na pogotowie ratunkowe lub na policję. Te służby mają obowiązek zainterweniować w takiej sytuacji. Pani partner sam może nie poradzić sobie z problemem alkoholowym. Uzależnienie może zdiagnozować lekarz psychiatra lub terapeuta uzależnień. Leczenie szpitalne faktycznie trwa 6 tygodni, ale są też inne możliwości.

Warto, żeby chłopak odwiedził poradnie uzależnień oraz fundacje czy ośrodki (np. Monar), które pomagają osobom uzależnionym. Może będzie możliwa terapia bez potrzeby hospitalizacji i rezygnacji z pracy. Warto porozmawiać z partnerem o podjęciu leczenia. Proszę pamiętać, że sama Pani może obdarzać partnera wsparciem, ale nie jest Pani terapeutą uzależnień i niekoniecznie będzie Pani w stanie mu pomóc. Proszę również nie brać na siebie odpowiedzialności, ani tym bardziej winy za zachowanie partnera. On jest dorosłym mężczyzną, który sam decyduje o tym, co robi i jak się zachowuje. Pani nie jest za to odpowiedzialna.

Warto, żeby rozmawiała z nim Pani na temat podjęcia leczenia i spróbowała przekonać się, czy on tego chce. Bez wewnętrznej motywacji i chęci do zmian, leczenie odwykowe może nie mieć trwałych efektów. Utrzymanie abstynencji jest trudne dla osób z problemem alkoholowym, nawet po odbytej terapii. Dlatego ważne jest, by on sam tego chciał. Warto natomiast zachęcić partnera do wizyty u psychiatry. Próba samobójcza i zmiana zachowania po spożyciu alkoholu to niepokojące sygnały, które są bezpośrednim zagrożeniem dla jego życia i zdrowia. Dlatego tak ważna jest konsultacja z psychiatrą.

Pani polecam korzystanie z telefonów zaufania (np. 116 123 dla osób w kryzysie emocjonalnym) lub bezpośredniej pomocy psychologa. Sytuacja w jakiej obecnie się Pani znajduje jest obciążająca psychicznie i może prowadzić do przeciążenia oraz problemów emocjonalnych. Skorzystanie z pomocy specjalistycznej, przez telefon czy bezpośrednio, może pomóc Pani poradzić sobie z tymi trudnościami i zdecydować, czy chce Pani dalej być z partnerem czy zakończyć ten związek.

Pozdrawiam