Amiodaron (Opacorden), czyli lek antyarytmiczny stosowany w leczeniu wielu zaburzeń rytmu serca

Witam serdecznie nazywam się Jerzy G. i mam 65 lat. Jestem już trochę schorowanym człowiekiem i dlatego niestety muszę brać dużo leków. Czasami się już zastanawiam czy lecząc jedne choroby nie uszkodzę sobie przez te leki innego organu. Ostatnio lekarz mi przepisał Opacorden (Amiodaron). Chciałbym się coś więcej dowiedzieć na temat tego Amiodaronu (Opacordenu), a mianowicie jak długo można go stosować, jakie są skutki uboczne i czy jest on skuteczny w leczeniu moich przypadłości. Migotanie przedsionków mam od 2003 roku. W bieżącym roku miałem już dwa miarowienia. Przewidziane mam jeszcze jedno w styczniu, gdy krew będzie odpowiednio rzadka. Czy Amiodaron (Opacorden) ma jakieś przeciwskazania do stosowania? Słyszałem, że przy lekach na tarczycę nie można go stosować, czy to jest prawda? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Witam! Opacorden czyli amiodaron to lek antyarytmiczny stosowany w leczeniu wielu zaburzeń rytmu serca m.in. w migotaniu przedsionków. W Pana przypadku problemem jest nawrotowe miotanie przedsionków. Istotą tego zaburzenia rytmu są nieskoordynowane skurcze przedsionków, prowadzące do zaburzenia przepływu krwi przez przedsionki co może skutkować powstaniem skrzepliny, która może stanowić materiał zatorowy. Z tego względu stosowana jest profilaktyka zakrzepowo-zatorowa w postaci leczenia przeciwkrzepliwego (doustne antykoagulanty: acenokumarol i warfaryna, a w wyjątkowych przypadkach inne). W czasie leczenia oznacza się wskaźnik INR, wg którego ustala się dawkę, tak aby INR oscylował w granicach terapeutycznych (od 2,0 do 3,0). W Pana przypadku amiodaron może być stosowany w profilaktyce nawrotów migotania przedsionków. Lek ten jest też stosowany w celu tzw. kontroli rytmu komór (gdy kurczą się zbyt szybko) w obecnym już migotaniu przedsionków. Dlatego trudno powiedzieć przez jak długi czas będzi istniała konieczność stosowania tego leku. Jeśli próba umiarowienia będzie skuteczna to konieczne będzie stosowanie profilaktyki nawrotu migotania przedsionków. W tym celu zamiast amiodaronu może być także stosowany propafenon, ale tylko wtedy jeśli serce nie jest uszkodzone. Jeśli jednak migotanie przedsionków będzie nawracać i dojdzie do jego utrwalenia to może zaistnieć konieczność stałego przyjmowania leków zwalniających rytm komór czyli m.in amiodaronu. Amiodaron jest lekiem antyarytmicznym o stosunkowo dużej liczbie potencjalnych działań niepożądanych, aczkolwiek często bywa niezastąpiony. Wszystkie działania niepożądane znajdują się w ulotce producenta leku. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Najważniejsze to zaburzenia czynności tarczycy (zarówno niedoczynność jak i nadczynność), uszkodzenie wątroby, płuc a także działanie proarytmiczne. Podczas stosowania leku może dochodzi do reakcji alergicznych oraz powstania nadwrażliwości na światło słoneczne. Dlatego należy unikać zbędnej ekspozycji na światło słoneczne oraz raz do roku wykonywać badania takie jak: TSH oraz aminotransferazy. Zdjęcie RTG płuc jest konieczne tylko jeśli lekarz po badaniu fizykalnym stwierdzi taką konieczność. Jakkolwiek lek jest czasami niezbędny i jego stosowanie jest konieczne mimo jego potencjalnych działań niepożądanych. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Amiodaron jest to lek przeciwarytmiczny. Mechanizm działania amiodaronu jest związany głównie z hamowaniem kanałów potasowych. Wpływa też na tzw. szybki kanał sodowy oraz na kanały wapniowe. Wydłuża on czas repolaryzacji we wszystkich włóknach. Hamuje automatyzm węzła zatokowego, co prowadzi do powstania bradykardii niereagującej na podanie atropiny. Działanie przeciwarytmiczne leku może się ujawnić z 2–3-dniowym opóźnieniem, ale z reguły nie występuje przez 1–3 tyg. po rozpoczęciu leczenia; w związku ze stopniową kumulacją leku maks. działanie może się pojawić 1–5 mies. po rozpoczęciu podawania.

Amiodaron jest lekiem pierwszego wyboru u chorych z migotaniem przedsionków oraz z niewydolnością serca. Ponadto stosuje się go u chorych z migotaniem przedsionków w zespole WPW. Może być stosowany w komorowych zaburzeniach rytmu serca, podawany jest dożylnie wtedy kiedy musi być zastosowany szybko. W przebiegu migotania przedsionków stosuje się również inne leki tj. acenokumrol czy nowe doustne leki antykoagulacyjne. Każdy z tych leków ma jednak inne wskazania. Najlepiej jeśli przedyskutuje Pan ten temat z lekarzem prowadzącym.

Amiodaron, jak każdy lek, wywiera działania niepożądane. Wszystkie zostały one wymienione na ulotce, co nie znaczy, że wszystkie wystąpią u Pana. Główne działanie niepożądane leku to zwolnienie rytmu serca czyli tzw. bradykardia. Poza tym mogą wystąpić dolegliwości ze strony tarczycy: Niedoczynność tarczycy (jej czynność normalizuje się zwykle 1–3 mies. po odstawieniu leku) lub nadczynność tarczycy (zmniejszenie masy ciała, zaburzenia rytmu serca, objawy dławicy piersiowej, niewydolność serca; nadczynność tarczycy wymaga odstawienia amiodaronu. W przebiegu leczenia warto jest regularnie sprawdzać poziom TSH. Poza tym mogą wystąpić zaburzenia pracy wątroby, dlatego warto sprawdzać regularnie parametry wątrobowe. Czasami pojawiają sie objawy neurologiczne np. neuropatie obwodowe), nudności, wymioty, ortostatyczne spadki ciśnienia.