Ampicylina a jej zawartość w Amotaksie

Dzień dobry. Ostatnio na wizycie u lekarza został mi przepisany antybiotyk Amotaks. Jako, że nic nie wiem na temat tego antybiotyku, chciałbym zapytać o kilka kwestii. Przede wszystkim czy Amotaks zawiera ampicyline lub jej pochodne? Jeżeli nie, to jaka substancja jest czynna w tym antybiotyku? Jakie ma skutki uboczne i pytanie zasadnicze, co konkretnie leczy? Chciałbym się dowiedzieć się też, czy ampicylina jest bezpieczna, czy nie powoduje senności i czy można prowadzić po niej pojazdy mechaniczne? Czy ktoś wie, czy są jakieś zamienniki tej substancji, jeżeli nie jest bezpieczna i jednak powoduje uciążliwe skutki uboczne, których bardzo chciałbym uniknąć. Ważne dla mnie jest również, aby nie mieć problemów z żołądkiem, jak to czasem bywa przy leczeniu antybiotykami. Gdyby ktoś zechciał pomóc to będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Substancją czynną Amotaksu jest amoksycylina. Jest to antybiotyk należący do grupy betalaktamowych aminopenicylin. Do tej samej grupy należy również ampicylina.