Amputacja kończyn dolnych

Dzień dobry, Panie Doktorze. Mam 43 lata, jestem mężczyzną - choruję od 17 miesięcy na cukrzycę typu 2. Przez ponad 20 lat byłem kierowcą zawodowym. Od jakiegoś czasu zauważyłem osłabienie wzroku, złe samopoczucie i bardzo często spada mi zawartość cukru do 50-52 ml, mocno bolą mnie nogi, choć dużo spaceruję, jestem niepijącym alkoholikiem po siedmiu latach abstynencji, często też tracę równowagę, nie mogę się skoncentrować, zapominam słów, wiem, co chcę powiedzieć, ale nie mogę przypomnieć sobie słowa. W szpitalu, którym byłem, lekarze ostrzegali mnie o amputacji nóg, powiem, że bardzo mnie to przeraża, nikt nie umie mi konkretnie odpowiedzieć, precyzyjnie, dlaczego może do tego dojść. Mój lekarz prowadzący jak i inni zbywają mnie, iż raczej do tego nie dojdzie. Mój psychiatra twierdzi, iż tylko mnie tak nastraszyli, żebym nie pił alkoholu. Dodaję, iż leczę się psychiatrycznie i przyjmuję leki: A***, C***, P***, P***, Z***, Z***, M***, L***, N***, no i oczywiście zapomniałem G***, G*** 50 50/50 i wszelkiego rodzaju leki przeciwbólowe. Bardzo Pana proszę o informację, o co w tym wszystkim chodzi. Widzę teraz ludzi po amputacji i praktycznie 90% choruje na cukrzycę, ale dalej nie znam odpowiedzi, dlaczego do tego doszło. Przepraszam za chaotyczność, ale nie jestem człowiekiem wykształconym i wyszło mi to, jak wyszło. Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem Rafał Woznica

Witam,

Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową, tzn. ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Powoduje obniżenie ogólnej odporności ustroju, znacząco przyspiesza rozwój miażdżycy. To właśnie ta ostatnia jest odpowiedzialna za wiele wymienionych przez Pana objawów - zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, bóle nóg. Objawy te wynikają z niedokrwienia tych narządów. Postępujące niedokrwienie może prowadzić do martwicy niedokrwionego organu wskutek jego niedostatecznego odżywienia. Martwica kończyn stanowi zagrożenie dla całego organizmu - będąc źródłem niebezpiecznych dla życia zakażeń - dlatego jest wskazaniem do amputacji kończyn.

Zapobieganie postępowi miażdżycy polega przede wszystkim na dobrym wyrównaniu cukrzycy, tzn. kontroli stężenia glukozy we krwi, ale również stężeń poszczególnych frakcji cholesterolu i trójglicerydów w surowicy, ponadto kontroli masy ciała i jej obniżenie w przypadku nadwagi lub otyłości, kontroli ciśnienia tętniczego.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli