Analiza badania EEG

Witam:) Chciałabym się dowiedzieć, co dokładnie znaczy opis badania EEG. Opis badania: Badanie wykonano po deprywacji snu. Czynność podstawowa o prawidłowej organizacji przestrzennej, w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych składa się z fal alfa 7,8- 8,3 Hz o aplitydzie do 20 uV i serii niskonapięciowego rytmu beta. R.Z. obecna. Na tym tle kilkakrotnie zarejestrowano uogólnione fale 4,7-6 Hz o amplitudzie do 80uV trwające do 1 sek. Hiperwentylacja nasila i nieznacznie wydłuża czas trwania zmian. Fotosymulacja nie aktywuje EEG. Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy. Zmiany o charakterze napadowym pod postacią fal theta, krótkotrwałe (czynność napadowa o charakterze porannym) aktywowane nieznacznie hiperwentylacją. Czynność podstawowa nieznacznie zwolniona - na pograniczu normy. Proszę o dokładniejszą interpretację (w celu odstawienia leków, czy jest to możliwe - napady nie występują od 8 lat). Przyjmuje dwa leki przeciwpadaczkowe.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Decyzja o odstawieniu leków przeciwpadaczkowych jest zwykle trudna do podjęcia. Odstawienie leków przeciwpadaczkowych można rozważać, gdy napady nie występują przez okres dwóch (u dzieci) lub trzech (u dorosłych) lat. Ponadto, u dzieci szansa na osiągnięcie trwałej remisji choroby bez leczenia jest większa niż u dorosłych. Odsetek nawrotów napadów może wynosić nawet do około 60%. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia napadów warto wymienić: rodzaj padaczki (np. padaczka objawowa czy kryptogenna u dorosłych rokuje gorzej co do nawrotu napadów), typ napadu padaczkowego (np. napady drgawkowe rokują gorzej niż napady nieświadomości), wiek wystąpienia padaczki (chorzy, u których pierwszy napad wystąpił po 12 roku życia mają większe ryzyko nawrotu napadów po odstawieniu leków), trwale nieprawidłowy zapis EEG, upośledzenie umysłowe i inne deficyty neurologiczne.

Przytoczony przez Panią zapis EEG jest nieprawidłowy i wykazuje czynność napadową, o niezbyt dużym nasileniu. Jednak przed podjęciem decyzji o odstawieniu leków przeciwpadaczkowych, prowadzący lekarz neurolog powinien prześledzić historię choroby oraz dokładnie przeanalizować występujące u Pani czynniki ryzyka nawrotu napadów. Odstawiając leki przeciwpadaczkowe trzeba również mieć na uwadze niekorzystne dla zdrowia konsekwencje występowania napadów padaczkowych (jak np. urazy).