Analiza USG jamy brzusznej 13-latki

Wynik USG mojej 13-l Nerka lewa b. złogów b. zastoju.P. nerka o poszerzonym ukm-ie kielichy do 6mm,mied.25x14mm złogu nie uwidoczniono.Moczowody nieposz.Pęcherz miernie wypełniony mocz. Wcześniejsze USG wykazało w p nerce miedniczkę 20x15mm w jej świetle struktura hyperechogeniczna o wym.4mm nie dająca cienia akustycznego -słabo uwapniony złóg.Pęcherz pusty. Dlaczego w przeciągu miesiąca aż tak zmienił się wynik USG.Dodam że córka nie odczuwa dolegliwości czasem lekki skurcz w okolicy pępka.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej doszło albo do wydalenia złogu lub jego rozpuszczenia przez co już nie jest wykazywany na obrazie USG. Poszerzenie układu kielichowo miedniczkowego świadczy o stanie zapalnym mogącym być powikłaniem wcześniejszej obecności złogu.

Witam ponownie. Powiem tak, poszerzony układ kielichowo - miedniczkowy może być wynikiem obecności złogu. Obecnie tego problemu już nie ma ale odczyn miejscowy może się utrzymywać jeszcze jakiś czas. Opinia urologa jest w tej kwestii kluczowa. Dodatkowo fakt iż Córka nie zgłasza żadnych dolegliwości oraz tym, że badanie moczu jest w normie warto przyjąć strategię wyczekującą. Proponowałabym kontrolne badanie za jakiś czas. Myślę jednak iż nie ma powodów do obaw.