Analiza wyników morfologii krwi

LEUKOCYTY 10,03, ERYTROCYTY 4,6, HEMOGLOBINA 12,1, HEMATOKRYT 35,6, MCV 77,4, MCH 26,3, MCHC 34, RDW 12,9, PŁYTKI KRWI 137, MPV fl (analizator nie określił wartości MPV), NEUTROCYTY 6,25, LIMFOCYTY 2,79, MONOCYTY 0,81, EOZYNOCYTY 0,15, BAZOCYTY 0,03%, NEUTROCYTÓW 62,3%, LIMFOCYTÓW 27,8%, MONOCYTÓW 8,1%, EOZYNOCYTÓW 1,5%, BAZOCYTÓW 0,3. Jestem w ciąży - 37 tydzień. 20 lat. Niepokoi mnie brak MPV, czy to jest groźne dla dziecka? W wynikach sprzed 3 tygodniu MPV wynosiło 12,3. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii jest prawidłowy. Jedynymi wartościami, które nie mieszczą się w granicach normy są zbyt niskie MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) i MCH (zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej). Mogą one świadczyć o niedoborze żelaza, jednak w chwili obecnej nie należy się tym denerwować. Morfologia z pewnością zostanie powtórzona po porodzie i wtedy lekarz ustali, czy jest konieczność przyjmowania preparatu żelaza - na razie proszę zadbać o dietę bogatą w ten pierwiastek, a jeśli stosuje Pani suplementację preparatem żelaza - kontynuować ją.

Jeśli chodzi o MPV - skrót  oznacza średnią objętość płytki krwi. Czasem zdarza się, że z jakiegoś powodu analizator nie potrafi odczytać wyniku. Brak tego jednego parametru nie wymaga powtarzania morfologii. Najważniejszą wartością, jeśli chodzi o płytki krwi, jest ich liczba, która u Pani jest zupełnie prawidłowa.

Reasumując - nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam!