Androfobia, stany lękowo-depresyjne, samotność i strach przed bliskością

Witam, od roku chodzę na terapię. Przyczyną leczenia były samotność, brak relacji w życiu realnym, stany lękowo-depresyjne, ucieczka w życie wirtualne, erotomania. Dodatkowo odkryłam, że po nieudanym małżeństwie cierpię na androfobię. Paraliżuje mnie strach przed określoną grupą mężczyzn, lek przed seksem i bliskością. Odczuwam dyskomfort nawet przed terapeutą. Czy to można wyleczyć? To silny irracjonalny strach, dość dokuczliwy. Dziękuję za odpowiedź. Doris.

Witam serdecznie,
Tak, zaburzenia lękowe są możliwe do wyleczenia. Dobrze Pani zrobiła, że zdecydowała się na psychoterapię, gdyż ona jest podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych. Proszę postarać się jedynie być szczerą ze swoim terapeutą (pomimo dyskomfortu jaki czuje Pani w jego obecności) oraz stosować się do jego zaleceń. Niech Pani nie traci motywacji do pracy i nie zniechęca się. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam

Najbardziej adekwatna w Pani sytuacji wydaje się psychoterapia w nurcie psychodynamicznym. Ważna jest także relacja z terapeutą. Czy jest ona oparta na zaufaniu? Proszę jednak pamiętać, że psychoterapia jest procesem długoterminowym. Proponuję również konsultację z lekarzem psychiatrą, gdyż być może pomocne będzie włączenie farmakoterapii.