Anemia a podwyższony poziom płytek krwi

Mojej córeczce jak miała 2 miesiące lekarz po zrobieniu morfologii kazała podawać F*** lek, C***, Kwas foliowy i witaminę B6. Po powtórzeniu morfologii okazało się, że poziom żelaza obniżył się dość znacznie, a płytki krwi wzrosły powyżej podanej normy. Lekarz powiedziała by nadal stosować ten sam zestaw leków. Skoro po stosowaniu tych leków płytki krwi wzrosły tak, że przekroczyły znacznie normę, to czy bezpieczne jest podawanie nadal tych samych leków? Przecież płytki są już powyżej normy, a ten zestaw spowoduje przecież że ich poziom jeszcze się zwiększy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Trudno odnosić się do stężenia płytek krwi nie znając liczbowej wartości. Normy podane na wydrukach badań zwykle opracowane są dla osób dorosłych, a stężenie płytek krwi u niemowląt i małych dzieci jest fizjologicznie wyższe niż u dorosłych. Pisze Pani o zwiększeniu ich stężenia-znowu nie jest jasne jak znaczne ono było.

Nie należy jednak obawiać się wymienionych preparatów w kontekście wzrostu stężenia płytek krwi, gdyż one nie wpływają na to znamiennie-nie powodują tego bezpośrednio. Stosowanie ich może przynieść korzyść w niedokrwistości z niedoboru żelaza i/lub kwasu foliowego pod warunkiem wcześniejszego zdiagnozowania przyczyny. Brak efektu leczniczego powinien zastanowić lekarza i skłonić do rozważenia ponownej diagnostyki etiologii.

Pozdrawiam