Anemia: czy mam typowe objawy?

Ponad rok temu oddając krew wyszły mi złe wyniki, jednak ich nie odebrałam, bo usłyszałam, że to nic poważnego. Niedawno znów oddałam krew do badania i wyszedł mi lekki niedobór hemoglobiny 12,20 (norma 12,50 - 16,00) i obniżony hematokryt 36,60% (norma 38-46), erytrocyty w normie (4,29). Często odczuwam bezpodstawne ogólne osłabienie, zmęczenie, senność, bóle głowy, rzadziej omdlenia, częste stany podgorączkowe i częste uczucie zimna. Jednak te objawy towarzyszą mi odkąd pamiętam z przerwami, więc do tego przywykłam i nie zwracałam uwagi. Czy wskazuje to na anemię? Czy są to powody do niepokoju i powinnam udać się do lekarza, czy na razie nie ma się czym martwic?
ponad rok temu

Witam!
Niedokrwistość u kobiet rozpoznaje się, gdy stężenie hemoglobiny spada poniżej 12 g/dl. Pani wynik nie świadczy jeszcze o anemii, ale z pewnością korzystniej by było, gdyby stężenie hemoglobiny we krwi było wyższe. Warto także spojrzeć na inne parametry morfologii, przede wszystkim MCV i RDW, które reagują na niedobory witamin i żelaza (mogące prowadzić do rozwoju niedokrwistości) jeszcze przed obniżeniem stężenia hemoglobiny.

Graniczna wartość stężenia hemoglobiny nie uzasadnia jednak omdleń, nietolerancji zimna czy stanów podgorączkowych - najlepiej, aby zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego, który ustali przyczynę dolegliwości.

Pozdrawiam.