Anemia czy może coś innego?

Witam. Mam 15 lat i jestem załamana, dlatego też bardzo proszę o pomoc! Zacznę od początku. Od zawsze nienawidzę swojego ciała, widzę w nim same niedoskonałości, dlatego też jestem na ciągłych dietach. Nigdy jednak nic z nich nie wynikło. Na początku sierpnia zaczęłam stosować dietę 500kcal (o ile to można nazwać dietą), mało jadłam i było mi z tym dobrze. Schudłam 4kg w ciągu 2 tygodni i wcale nie chciało mi się aż tak jeść, miałam normalny humor, byłam wesoła i pełna sił do życia. Jednak dwa tygodnie temu popełniłam chyba największy błąd w moim życiu. Zapaliłam marihuanę z przyjaciółką. Efekt nie był taki jakiego się spodziewałam. Poczułam się okropnie, strasznie zakręciło mi się w głowie, cały świat wirował. Przestraszyłam się strasznie, pół nocy się trzęsłam i nie umiałam zasnąć. Na następny dzień było mi niedobrze, wszystko wirowało, myślałam jednak, że mi to minie, więc byłam dobrej myśli. I miałam rację, wirowanie minęło. Zostały jednak lęki i depresja - głównie, zimne ręce i nogi (które z resztą mam zimne już od jakiegoś czasu), jednak doszły zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i pamięci, w tej chwili mam ogromną depresję (jest to spowodowane moimi dolegliwościami i tym, że nikt nie potrafi mi pomóc), blada skóra, jest mi ciągle zimno lub bardzo gorąco, jestem zmęczona 24 godziny na dobę - mogłabym spać cały dzień, nie mam ochoty na nic, na spotkania z przyjaciółmi, wychodzenie z domu. Wszystkie te objawy wskazywałyby na anemię. Zrobiłam badanie krwi, moje wyniki jednak są w normie, więc naprawdę nie wiem o co w tym chodzi. Poczytałam trochę w Internecie na temat choroby zwanej "derealizacją" i bardzo się wystraszyłam, że mogę na nią cierpieć! Dziwnie "mi się patrzy" na otaczający mnie świat, jednak nie jestem pewna czy jest to spowodowane zmęczeniem czy rzeczywiście jest to ta choroba. Chciałam pójść z tym do psychiatry, jednak mama mówi, że udaje, zmyślam i nie chce ze mną pójść. Twierdzi, że przez leczenie u psychiatry będę miała problem z dostaniem się na dobre studia. Czy jest możliwe, że mam anemię mimo dobrych wyników? Jeśli nie to co mi jest? Bardzo proszę o odpowiedź, jestem zdesperowana! Pozdrawiam

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Niedokrwistość, potocznie nazywana anemią (łac. anaemia) jest to zespół objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw.
Wyróżnia się niemal 100 odmiennych typów niedokrwistości. W związku ze zróżnicowanymi przyczynami wystąpienia choroby, dzieli się ją jednak na trzy główne grupy: niedokrwistość pokrwotoczna (spowodowana utratą krwi), niedokrwistość wynikająca ze zmniejszonego wytwarzania krwinek czerwonych i zaburzeń wytwarzania hemoglobiny, niedokrwistość spowodowana skróconym czasem życia czerwonych krwinek.
Niedokrwistość pokrwotoczna, jak sama nazwa wskazuje, spowodowana jest utratą krwi. Wśród przyczyn różnorodnych typów niedokrwistości znajdują się: deficyt witamin (szczególnie B12 i kwasu foliowego) i żelaza, uwarunkowania genetyczne, uboczne efekty działania leków, przebyte choroby i urazy.
Główne objawy niedokrwistości to: bladość skóry, bladość spojówek oka, zmniejszona sprawność ruchowa, zadyszka po wysiłku, senność, apatia, szum w uszach, mroczki, płytki oddech, kłopoty z koncentracją i pamięcią, omdlenia, stany podgorączkowe, bóle w okolicy serca, uczucie zimna, depresja. Objawy charakterystyczne dla anemii spowodowanej niedoborem żelaza to: łamliwość włosów i paznokci, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła, zajady, wysuszenie skóry.

Anemię diagnozuje się na podstawie badań krwi dostarczających informacji o poziomie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Skuteczne leczenie wymaga określenia przyczyn schorzenia, ustala się je na podstawie analizy karty chorobowej, wywiadu z pacjentem i innych badań krwi.

Leczenie jest zależne od rodzaju anemii, jeśli jest ona wynikiem innego schorzenia, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej. Konieczne jest wyleczenie źródła krwawienia, gdy ono stanowi powód niedokrwistości (usunięcie polipa jelita grubego, leczenie choroby wrzodowej). Terapeutyczne przedsięwzięcia obejmują także modyfikację diety, suplementację składników odżywczych i witamin. Stosowane są preparaty zawierające żelazo.

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza stanowi 80% chorób tego rodzaju, nierzadko anemia pojawia się w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Doskonałym źródłem żelaza dobrze przyswajalnego przez nasz organizm są chude mięso i wędliny, a także wątroba. Wchłanianie żelaza zwiększa witamina C, duża jej ilość znajdziemy w: papryce, natce pietruszki, brokułach, pomidorach, truskawkach, cytrusach, czarnej porzeczce.

Produkty o średniej zawartości żelaza to: drób, mięso, kasze, warzywa, o dużej zawartości zaś: podroby, warzywa strączkowe.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty