Anemia i polipowatość układu pokarmowego

Witam mam 19lat i od dwóch lat choruje na znaczną anemię z powodu braku zelaza od 6hgb do 9hgb. Żelazo max. niecałe 20. Dwa lata temu wykryto u mnie polipowatość p. pokarmowego. Stałym punktem są wizyty na oddziale i podawanie dożylnie, gdyż doustnie nie daje efektów. Czy jest opcja, aby morfologia była cały czas dobra ??? Np. usunięcie żołądka lub jelita ???

Aleksander Ropielewski

Usunięcie żołądka lub jelita jedynie nasili anemię, ponieważ zmniejszy się wchłanianie. Poza tym takie zabiegi są niezwykle okaleczające i wiążą się z dużymi skutkami ubocznymi. Nie wiem co jest dokładnie przyczyną anemii, dlatego nie wiem czy istnieje mozliwość trwałego poprawienia parametrów czerwonokrwinkowych.