Anemia: jak sobie z nią radzić?

Witam.  Z moją anemią walczę już (jak się dowiedziałam od lekarza) od 13 lat, czyli od czasu, kiedy dostałam pierwszą miesiączkę. Jednak jakies 2 lata temu swoimi wynikami się przeraziłam: żelazo miałam na poziomie 2 (norma 10.6-28.3). W chwili obecnej wszystkie wyniki są w normie: hemoglobina 12,1, a żelazo 3,8. Od roku żelazo mam na poziomie około 4. Zrobiłam już wszystkie możliwe badania krwi i wszytskie wyszły dobrze. Bardzo dobrze wchłaniałam żelazo. Miałam gastroskopię i też otrzymałam dobre wyniki. Stosuje dietę i biorę doustnie żelazo. Co mogę jeszcze zrobić? Czy anemię będę już miała zawsze?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Moim zdaniem konieczne jest w Pani przypadku wyjaśnienie przyczyny niedokrwistości przez hematologa. Rzeczywiście u kobiet najczęstszą przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza są obfite krwawienia miesięczne (takowe u Pani występują, może więc trzeba pójść w stronę wyjaśnienia ich przyczyny) lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Konieczna jest więc konsultacja ginekologiczna i gastrologiczna, być może przeprowadzenie dokładniejszych badań niż te, które były wykonane. Jeśli jednak po dokładnym wyjaśnieniu problemu przez hematologa, ginekologa i gastrologa, inna przyczyna się nie ujawni, proszę się nie niepokoić, ważne jest to, jak się Pani czuje. Jeśli wynikom badań nie towarzyszą żadne objawy związane z niedokrwistością, problem wydaje się mniej niepokojący.
Pozdrawiam!