Anemia po zapaleniu płuc

Witam, w październiku przeszłam zapalenie płuc. Byłam leczona stertą antybiotyków. Od tamtego czasu miewam ciągłe problemy ze zdrowiem. Od dłuższego czasu zaobserwowałam, że chodzę przemęczona. Śpię po 8-9 h i nie mogę się z rana podnieść do pracy. Zaczęły wypadać mi włosy i pojawiły się przesunięcia w cyklu menstruacyjnym. W listopadzie w ogóle miesiączka się nie pojawiła i w grudniu ginekolog podał leki na wywołanie miesiączki. W zeszłym tygodniu zrobiłam morfologię: leukocyty 5,29, erytrocyty 3,97, hemoglobina 11,8, hematokryt 35,00, MPV 13,00, PDW 19,00. Dodatkowo oznaczenie tsh było w normie, a na ustabilizowanie cyklu dostałam tabletkę antykoncepcyjną, po której mam jakieś krwawienia. Czy to oznaka jakiejś choroby? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani objawy mogą wynikać z obecności anemii. Nie podała Pani jednak wartości wszystkich parametrów (zwłaszcza MCV), więc nie jestem w stanie stwierdzić, jakie jest podłoże niedokrwistości, a co za tym idzie, jakie powinno być leczenie. Krwawienia w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić, ale powinny zaniknąć po przyjęciu kilku (średnio 3) opakowań. Jeśli będą się nadal utrzymywać, powinna Pani udać się do swojego ginekologa.