Anemia z niedoboru żelaza a masaże

Bardzo proszę o odpowiedź, czy lecząc anemię z niedoboru żelaza mogę chodzić na masaże? Czy podczas masażu i kilka dni później można odczuwać ból? Jaki rodzaj sportu mogę wykonywać? Czy szybki spacer jest wskazany?

Witam, może Pani korzystać z zabiegów masażu. Ból po masażu dotyczy szczególnie często osób, które pierwszy raz poddały się temu zabiegowi lub miały długą przerwę między zabiegami. Jest to typowa reakcja która może trwać nawet do kilku dni. Jeśli chodzi wysiłek fizyczny to również nie ma przeciwwskazań, należy tylko pamiętać, że przy dłuższych i bardziej intensywnych ćwiczeniach wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, dlatego należy dostarczać go w większych ilościach w diecie. Nawet szybki spacer to wysiłek o umiarkowanej intensywności i może go Pani stosować.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta Warszawa