Angina czy zapalenie gardła: jak rozpoznać?

Trzeci dzień leżę w łóżku i nie wiem czy mam brać antybiotyk. Zaczęło się od bólu gardła i suchego kaszlu i ból głowy. Poszłam do lekarza, bo u mnie często ból gardła kończy się anginą (od wrześnie miałam już dwa razy). Lekarz zerknął do gardła i nawet mnie nie osłuchał, ale iod razu wypisał antybiotyk (n*****) plus p*******. Nie miałam gorączki, ani dreszczy. Stwierdziłam, że nie będę brała antybiotyku, tylko kładę się do łóżka. Koleżanka w pracy ma grypę, wiec mnie pewnie zaraziła. Wieczorem miałam dreszcze i gorączkę 38,2. Zaczął się katar. Jem czosnek, zażywam n***** do ssania i c******, płuczę gardło szałwią. Gorączka utrzymuje się na poziomie: 37,7, ale jak biorę g*****, to spada. Na gardle zauważyłam dziś (trzeciego dnia) białą plamkę przypominającą aftę. No i co tu robić? W ciągu 6 miesięcy brałam już 4 antybiotyki, więc staram się już ominąć, ale może to naprawdę angina?Proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Jedynym pewnym objawem odrózniajacym anginę paciorkowcową od wirusowego zapalenia gardła jest obecność czopów ropnych w kryptach migdałków podniebiennych. Oczywiście angina częściej przebiega z wyższą temperaturą (nawet do 40 C), a wirusowemu zapaleniu gardła, jak większości zakażeń wirusowych, zwyklle towarzyszą objawy ogólne, tzn. uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowo-stawowe, wodnisty katar, które są nieobecne zawzwyczaj w przypadku anginy. Te objawy pomagają w różnicowaniu, jednak pamiętać należy, że obie infekcje przebiegać mogą nietypowo. Istnieje tylko jeden różnicujacy sposób pewny objaw, czyli wspomniane czopy ropne w kryptach migdałków. Tak więc rozpoznanie postawić może lekarz po zbadaniu pacjenta.
Pozdrawiam