Angina Prinzmetala u 21-latka

Witam, mam 23 lata i wieku 21 lat zdiagnozowano u mnie Anginę Prinzmetala. Jest na tyle źle, że nie mogę pić nawet słabej herbaty oraz muszę ograniczać spożycie soli i wapnia. 1. Czy możliwy jest istotny regres choroby? 2. Czy z racji powstałych uszkodzeń w tętnicach wieńcowych i ich zaciśnięcia ma miejsce także znacząco nasilony proces odkładania się blaszki miażdżycowej? 3. Czy na horyzoncie widać jakieś obiecujące metody lecznice choroby wieńcowej? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Ad1. Trudno przewidzieć jak będzie przebiegać zachorowanie, jednak nie należy się nastawiać na istotną poprawę. Ad2. Przewężenie naczyń wieńcowych, nawet okresowe sprzyja powstawaniu zatorów lub zakrzepów Ad3. Na chwilę obecną nie słyszałem o badaniach mogących istotnie zmienić leczenie Anginy Prinzmetala.