Anizokoria. Czy są powody do obaw?

Witam. 6 lat temu podczas badania okulistycznego lekarka spytała, czy miałam kiedyś obrażenia głowy, ponieważ jedna źrenica jest większa. Gdy zaprzeczyłam, powiedziała, że widocznie tak już mam. Prawdę mówiąc nie wiem, czy miałam tak wcześniej. Ostatnio natknęłam się na artykuł o anizokorii i w pewnym sensie jestem nim przerażona. Czy gdyby to był objaw np. guza mózgu lub choroby nowotworowej, to jakie by były inne niepokojące objawy? Choruję na Hashimoto oraz migrenę. Czy to może mieć związek z anizokorią? Bardzo proszę o odpowiedź bo bardzo to mnie zaniepokoilo. Serdecznie z góry dziekuje za odpowiedz.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Anizokoria jako objaw np. wymienionych przez Panią schorzeń - pojawia się bardzo późno, w zaawansowanych stadiach, dlatego w takich przypadkach nie jest samodzielnym objawem. Zwłaszcza jeżeli już 6 lat temu były u Pani zaobserwowane nierówne źrenice, a dotąd nie ma niepokojących objawów! Dlatego uważam, nie ma powodów do zmartwień i rzeczywiście najprawdopodobniej taka jest Pani uroda.

Opcjonalnie może Pani planowo umówić się z neurologiem, jeżeli nigdy jeszcze nie było takiej konsultacji, by przeprowadził badanie neurologiczne. W razie braku odchyleń w badaniu neurologicznym tym bardziej nie będzie wskazań do dalszej diagnostyki.

Część neurologów uważa, iż osoba z migreną powinna choć raz w życiu mieć wykonane badanie obrazowe głowy (ale nie jest to obowiązkowe), w związku z czym lekarz będzie mógł przy okazji rozstrzygnąć, czy są u Pani wskazania do tego badania.

Serdecznie pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Anizokoria czyli różnica w szerokości źrenic może wystąpić w różnych stanach. Czasami jest fizjologiczna i nie można znaleźć przyczyny, która ją powoduje. Ważne jest czy w ostatnim czasie wystąpił uraz albo inne niepokojące symptomy neurologiczne lub okulistyczne. Taka tzw. prosta anizokoria występuje aż u jednej piątej całej populacji i nie powinna wzbudzać obaw. Tak jest najprawdopodobniej w Pani sytuacji, kiedy anizokoria występuje od dłuższego czasu i nie występują żadne objawy towarzyszący.

Poza anizokorią fizjologiczną nierówność źrenic może wystąpić w przebiegu innych schorzeń:
-w ostrym ataku jaskry,
-w przebiegu tzw. zespołu Hornera, kiedy to przyczyną może być dyssekacja ścian tętnicy szyjnej lub proces toczący się w płucu,
-Może być następstwem procesu toczącego się w mózgu: urazu, nowotworu, wtedy jednak najczęściej występują dodatkowo inne symptomy,
-pojawia się w ostrym ataku migreny,

Anizokorii jako takiej nie leczy się, należy leczyć chorobę, która leży u jej podłoża. W Pani przypadku można zgłosić się na wizytę planową u neurologa, jeśli natomiast pojawiłyby się jakieś objawy neurologiczne tj. ból głowy, niedowłady, opadanie powieki, proszę wtedy zgłosić sie do neurologa jak najszybciej.

W Pani przypadku anizokoria może mieć związek z migreną. Czy różnica źrenic występuje zawsze czy tylko przy napadzie migreny? Ogólnie jeśli różnicy w wielkości źrenic nie towarzyszą żadne objawy, to wtedy nie ma powodu do obaw. Dobrze, że anizokoria została zauważona. Proszę pamiętać, że najczęściej jest to jednak anizokoria fizjologiczna.