Anomalia rozwojowa kręgu L5 a poród siłami natury

Mam anomalię rozwojową kręgu L5. Problemy z kręgosłupem zauważyłam dopiero po pierwszym porodzie siłami natury. Podczas drugiej ciąży lekarz ortopeda stwierdził, że mam rozszczep kręgosłupa i raczej powinnam mieć cesarskie cięcie. Tak więc miałam CC przy drugim porodzie. Teraz jestem w ciąży trzeci raz i nie mam zdjęcia swojego kręgosłupa (zaginęło). Boję się rodzić siłami natury, bo już teraz (33 tydzień ciąży) bardzo boli mnie kręgosłup i tracę władzę w lewej nodze. Czy ta anomalia jest faktycznie wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Decyzję o drodze porodu podejmuje w takim przypadku lekarz położnik, ale na podstawie opinii ortopedy. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mówią, że wskazaniem ortopedycznym do cięcia cesarskiego są zmiany w kręgosłupie uniemożliwiające poród siłami i drogami natury. O tym, czy Pani choroba jest taką zmianą czy nie, decyduje ortopeda. Jeśli przy poprzednim porodzie miała Pani opinię specjalisty ortopedy, że poród drogami natury jest w Pani przypadku przeciwwskazany, to najpewniej jest ona aktualna również i teraz. Powinna Pani więc udać się teraz do ortopedy, aby Panią zbadał i wydał odpowiedni dokument (zaświadczenie) dla położnika. Ponadto, jako że rodziła Pani już raz drogą cięcia cesarskiego, to abstrahując od wskazań ortopedycznych ma Pani prawo sama teraz decydować, czy chce Pani podjąć próbę porodu naturalnego czy nie. Pozdrawiam serdecznie!