Anoreksja a ból serca

Witam, piszę, ponieważ niepokoi mnie sprawa związana z odczuwanym przeze mnie bólem serca. Jestem 22-letnią dziewczyną i od 14 roku życia cierpię na anoreksję i anoreksję bulimiczną. 3 razy byłam hospitalizowana, jednakże pomoc lekarska jeszcze bardziej nasilała objawy chorobowe, pojawiły się wymioty i stosowanie tabletek przeczyszczajacych w czasie pobytu w 1 ze szpitali. W wyniku pojawienia się obrzęków całego ciała w procesie tycia, wykonano mi badanie serca, które wykazało gromadzenie niewielkiej ilości płynu w osierdziu. Nie podawano mi żadnych leków z wyjatkiem moczopędnych oraz regulujacych gospodarkę wodno-elektrolitową, bo miałam bardzo duży niedobór potasu.

Obecnie od 2 lat nie jestem pod opieką lekarską, ważę ok. 32 kg/1,61 cm (w szpitalach ważyłam 27-28 kg), a liczbę wymiotów znacznie ograniczyłam (maks. 2 razy na dzień). Moje jedzenie i niejedzenie jest bardzo niereguralne. Cierpię na bezsenność, czasami czuję nagłe kołatanie serca, czasem na zmiany pogodowe mnie "boli", ale najczęściej czuję jakby kłucie. Kiedyś pytałam lekarza rodzinnego o te bóle, ale on powiedział mi tylko, że to normalne, że czasem czuję serce. Dla mnie jest to jednak bardzo ważna sprawa, bo wiem, że anorektyczki zwykle umierają właśnie w wyniku problemów z tym narządem...

Proszę o radę, jak sobie w miarę możliwości pomóc, oczywiście znaczne przytycie, niestety, raczej nie wchodzi w grę... Ale może jakieś produkty, cokolwiek, co poprawi ten stan rzeczy? Na koniec jeszcze zaznaczę, że u mnie w rodzinie zdarzały się choroby serca (matka, siostra, brat), ale innego typu, np. niedomykanie przedsionka. Zęby mam wyleczone, obrzęki obecnie pojawiają się u mnie sporadycznie, zimna raczej nie odczuwam, rzadko się przeziębiam, nie mam problemów z koncentracją, ale ciągle jestem pobudzona, nabuzowana, i tylko w weekend odsypiam cały tydzień bezsenności...

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Ma Pani rację - jednym z najczęstsych powikłań w grupie pacjentów cierpiących na anoreksję są powikłania sercowo - naczyniowe (w tym zawał serca). Bóle takie oczywiście mogą występować sporadycznie, jednakże w Pani sytuacji zaleciłbym częste kontrole lekarskie i wykonywanie badania EKG. Być może warto byłoby wykonać również echo serca, jeśli dotychczas nie było wykonywane.

Prawdopodobnie Pani organizm jest krańcowo wyniszczony. Przy Pani znacznym niedoborze masy najlepszą metodą leczenia jest przybranie na wadze. Wiem, że może być to w Pani przypadku trudne, dlatego poleciłbym omówienie tej sprawy z terapeutą. Jeśli jeszcze nie zgłosiła się Pani na psychoterapię - proszę dłużej nie zwlekać.

Pewną pomocą mogą być preparaty multiwitaminowe i dostępne w aptekach jogurty o podwyższonych wartościach substancji odżywczych.

Pozdrawiam serdecznie