Anoreksja: jak mogę pomóc swojej dziewczynie?

Dzień dobry. Postanowiłem zgłosić się do Pani o pomoc i jakąś poradę. Co mogę zrobić i jak pomóc mojej dziewczynie, która cierpi na tak paskudną chorobę jak bulimia czy anoreksja. Ma 22 lata i waży 47 kg przy 165 cm wzrostu. Przez dwa lata schudła około 16-19 kg. Od kilku miesięcy waga utrzymuje się na poziomie 47-48 kg, ale moja dziewczyna wciąż wymiotuje. Zdarzają się jej niekiedy napady głodu i potrafi strasznie dużo zjeść i namieszać mnóstwo posiłków w małym odstępie czasu, a po chwili wszystko zwrócić. Napady wymiotów wahają sie od 3-4 razy na dzień. Pije duże ilości kawy i ziółek, mimo iż próbuję je ograniczać. Jest mi ciężko ją kontrolować przez 24 h, ponieważ nie mieszkamy razem. Ja pracuję, ona studiuje i wynajmuje mieszkanie, wiec opieka rodziny też nie wchodzi w grę.

Ciągle rozmawiam z nią i uświadamiam, że jest super dziewczyną, że to, co robi jest zbyteczne, że podoba mi się taka, jaka jest, że zależy mi na niej i na jej zdrowiu. Chcę ją zabrać do jakiegoś lekarza na badania, ale ciągle się wykręca i unika tej sytuacji jak ognia. Jest nastawiona sceptycznie do tego, co słyszy. Powtarza, że jest do niczego, że sobie nie radzi, że juz nie ma sił na nic. Bardzo chciałbym jej pomóc wyjść z tego, ale sam nie wiem jak. Chiałbym Panią prosić o jakieś porady jak mam się zachowywać w tej sytuacji, co mogę dla niej zrobić? Bardzo mi na niej zależy i nie mogę tak stać z boku i na nią patrzeć jak się męczy. Bardzo liczę na Pani odpowiedź. Z góry dziekuję za odpowiedź i przepraszam za moje błędy w tekście. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Mimo swoich najlepszych chęci nie powinieneś zastępować dziewczynie terapeuty ani lekarza.
Związek między Wami to nie terapia. Wchodzenie w taką rolę jest bardzo wyczerpujące dla partnera.
Jedyną osobą, która może to zmienić, jest Twoja dziewczyna. Nie możesz i nie powinieneś jej kontrolować, bo to może tylko nasilać jej objawy. Wasz związek nie powinien skupiać się wokół anoreksji.

Jeśli Twoja dziewczyna mówi o tym, że nie nadaje się do niczego, że przestała sobie radzić, może to wskazywac na depresję, która jest częstym powikłaniem anoreksji.

Nie powinieneś brać na siebie całej odpowiedzialności za swoją dziewczynę. Jeśli niepokoi Cię jej stan zdrowia, skorzystaj ze wsparcia i pomocy jej rodziny. Jeśli będzie konsekwentnie odmawiać leczenia, to jedynie rodzina ma możliwość wnioskowania o leczenie na drodze sądowej (jeśli wspólwystępuje depresja).

Z pozdrowieniami