Anoreksja: jak rozpoznać początki anoreksji?

Witam serdecznie. 1,5 roku temu ważyłem jakies 112 kg, schudłem w mniej więcej pół roku ok. 34 kg i teraz ważę 70 kg. Ćwiczę i często uprawiam sport, aby mieć łądną sylwetkę, i by podkreślić mięśnie. Piszę do Pani dr z zapytaniem, a mianowicie byłem na badaniach krwi (rozmaz krwi) i okazało się, że mam niedobór żelaza oraz mały niedobór hematokrytu. Czy może to być spowodowane zbyt dużym spożywaniem nabiału i dużej ilości wody? Cały czas ćwiczę i chcę uzyskać 10% tkanki tłuszczowej, aby podkreślić mięśnie. Ograniczam tłuszcze oraz węglowodany. Aktualnie nie jem chleba, ziemniaków i nabiału (wyjatkiem jest muesli z mlekiem rano). Codziennie jem muesli z mlekiem, kiwi i bananem.

Moja waga wynosi 70 kg, a przy większej aktywności fizycznej: 68-69 kg. Jak przestaję ćwiczyć codziennie, to przyrasta i brzuch lekko się robi opływowy, co mnie denerwuje. Mam jeszcze pytanie, jak wyglada sprawa efektu jo-jo? Czasami mam dni, że strasznie mnie męczy jedzenie na czas z zegarkiem, itp. Wszystko kontroluję poprzez świadomość, a nie przez fakt, czego organizm potrzebuje. Chciałbym sobie zjeść czasem coś słodkiego: jakiś sorbet, lody, czy czekoladę, ale potem mam straszne wyrzuty sumienia i mnie to bardzo męczy. Przeliczam kalorie, patrzę, jakie jedzenie ma wartości odżywcze, odrzucam tłuszcze. Ogólnie mam zachowania podpadające pod anoreksję, z tym że jem cały czas i mam apetyt. Walczę ze sobą psychicznie, co czasami jest męczace. Mam chyba rozregulowany ośrodek czucia sytości, gdyż czasem nie bardzo wiem, ile mogę zjeść (i tu znowu ograniczam się poprzez świadomość). Czy są jakieś badania, żeby sprawdzić, czy są to początki anoreksji? Pozdrawiam i proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Anoreksja jest rozpoznawana jako zespół objawów, które tworzą pewną charakterystyczną całość.
Aby rozpozmać anoreksję, muszą być spełnione wszystkie kryteria.
Mozesz o nich przeczytać, np. na naszych stronach: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-stosuj-ja-rozsadnie,
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy
Na podstawie Twojego krótkiego opisu nie mogę zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć anoreksji.

Nie ma badań, których wynik byłby specyficzny dla anoreksji.
Twoja anemia może być spowodowana spożywaniem zbyt małych ilości produktów bogatych w żelazo (przede wszystkim zawiera je mięso). Nabiał zawiera małe ilości żelaza, jeśli stanowi podstawę Twojej diety, to może być przyczyną Twoich nieprawidłowych wyników badań.
Byloby najlepiej, gdybyś poradził się dietyka, zwłaszcza, jeśli intensywnie trenujesz.

Z pozdrowieniami