Anoreksja u 14-latki a wracanie do racjonalnego odżywiania

Mam 14 lat, moje BMI to 16,77. Jakoś w tym miesiącu zmniejszyłam ilość kalorii z ponad 2000 do ok. 600 na dzień. Na początku tego tygodnia było to 540 kcal, a przedwczoraj już niecałe 200 kcal. Wczoraj za to ok.1000. kcal. Mam zamiar już jutro zjeść 2000 kcal i się tego trzymać bo byłam u psychologa i stwierdził anoreksję, a ja mam dosyć, że wyglądam jak szkielet i brakuje mi siły. Boję się tylko, że nastąpi straszny efekt jo-jo. Chcę przytyć do 50 kg i zatrzymać tę wagę. Czy mi się to uda?

Witaj.
Twoja waga jest dość niska, co wskazje BMI - norma to 18,5-24,9. Szkoda że nie napisałaś w jakiem okresie schudłaś i ile kilogramów udało Ci się zgubić.
Bardzo szalejesz z kaloriami, raz ilość głodowa, 500kcal a na drugi dzień 2000kcal. Aby prztyć i organizm nie doznał szoku, i abyć dobrze się czuła to powinnaś spożywać teraz 1500kcal, a za 5 dni zwiększyć ilość do 1800kcal a potem 2000kcal i takż utrzymywać. Twoja dieta powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i owoce, kasze (manna, jaglana, jeczmięnna) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe - orzechy, oliwa z oliwek. Nie zapominaj także o nabiale - jogurt naturalny, ser biały, oraz jajka (na miekko), ryby (dorsz, morszczuk) oraz mięsie (najlepiej indyk, wołowina). Spożywaj regularnie posiłki 5-6 razy dziennie ale o małych objętości. Pozdrawiam, Aneta Kościołek