Anty-D podczas ciąży

Witam, 11 miesięcy temu urodziłam moje pierwsze dziecko. Mam krew RH-, a mój partner RH +. Podczas ciąży doszło u mnie do niewielkiego krwawienia, po którym został zrobiony test na przeciwciała. Dodam tylko, że mieszkam w UK. Wynik testu wyszedł pozytywny, dostałam więc zastrzyk anti D. Po porodzie jednak otrzymałam informację, że krew dziecka pobrana po porodzie z pępowiny jest RH - , więc nie został mi podany zastrzyk anti D. Chciałam zapytać, czy to możliwe, że w trakcie ciąży zostało odkryte, że w mojej krwi znajdują się przeciwciała, a potem okazuje się, że dziecko miało taką samą krew? Nie znam się, ale wydaje mi się, że gdzieś został popełniony błąd. Chciałabym bardzo starać się o drugie dziecko i bardzo mnie to martwi.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W przypadku, gdy we krwi matki znajdują się przeciwciała przeciwko antygenowi Rh, nie podajemy immunoglobuliny anty D. Przypuszczam więc, że wynik badania w kierunku przeciwciał był jednak ujemny (brak przeciwciał). Pani może odczytała go jako pozytywny, bo to dobrze, że nie ma Pani przeciwciał, ale w praktyce, w momencie gdy stwierdzamy brak jakiegoś czynnika w badaniu, mówimy że wynik jest ujemny.

Pani rokowania co do kolejnej ciąży są dobre. Musi Pani tylko regularnie sprawdzać poziom przeciwciał, gdy już Pani w nią zajdzie - o to zadba zresztą Pani lekarz prowadzący.

Pozdrawiam serdecznie!